Szefowa resortu Anna Streżyńska podkreśliła, że na lekcje kodowania udało się pozyskać środki z UE - ok. 47 mln zł. Minister przekonywała, że dzięki możliwości nauki kodowania polskie dzieci będą miały taki sam start w życiu jak ich rówieśnicy w innych krajach Europy. Podkreśliła, że programowania będą się uczyć dzieci z mniejszych miast oraz obszarów miejsko-wiejskich. "Dostępność do takich lekcji jest tam bądź żadna, albo bardzo niewielka" - stwierdziła szefowa MC.

Minister wyraziła nadzieję, że niektórzy młodzi ludzie "złapią bakcyla" i zostaną programistami. Dodała, że kodowanie "uczy strukturalnego myślenia" oraz "wiązania logicznych ciągów myślowych". "Kodowanie stwarza podwaliny dla naszej młodzieży i dzieci, aby ich świat był inny od naszego. (...) Żeby miały większe szanse, żeby mogły konkurować na rynku pracy, żeby miały w zwyczajnie frajdę, bo cyfryzacja to frajda" - mówiła.

Streżyńska zapowiedziała, że będzie kolejny nabór wniosków na prowadzenie szkoleń dla nauczycieli. "Jest takie duże zainteresowanie tym projektem, że będzie jeszcze jeden nabór na 28 obszarów" - mówiła. "Zrobimy jeszcze jeden krok upowszechniający dostęp do nauki kodowania dla dzieciaków i budujący kompetencje po stronie nauczycieli" - dodała.

Podczas piątkowej uroczystości w resorcie, minister Streżyńska wręczyła listy gratulacyjne instytucjom, które pomogą szkolić nauczycieli w nauce kodowania. Szkoleniem zajmą się m.in.: Wyższa Szkoła Humanitas, Fundacja Rozwoju Edukacji Elektronicznej, Politechnika Białostocka, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Budujemy kompetencje u nauczycieli i innych osób dorosłych, które będą prowadzić zajęcia z kodowania, jako zajęcia pozalekcyjne" - mówiła minister.

Wanda Buk z ministerstwa cyfryzacji dodała, że w projekcie udział weźmie 1307 szkół z całego kraju. "Liczby są imponujące. Mamy tutaj prawie 6 tys. nauczycieli, ponad 70 tys. dzieci, które wezmą udział w zajęciach, które rozpoczną się od przyszłego roku szkolnego" - mówiła.

Minister Streżyńska przypomniała w rozmowie z PAP, że rząd przyjął uchwałę ws. rozwoju cyfryzacji w Polsce. Chodzi o Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE). Ma być ona siecią teleinformatyczną, łączącą wszystkie szkoły w Polsce. MC podkreśliło, że uruchomienie OSE pozwoli na wprowadzenie nowych form kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności uczniów zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie poprzez: zapewnienie dostępu do szybkiego internetu, dostarczenie multimedialnych treści edukacyjnych, zapewnienie usługi bezpieczeństwa sieciowego. (PAP)