W najbliższym czasie kopalnia Bogdanka złoży w Ministerstwie Środowiska wniosek o koncesję na wydobycie węgla z pola Ostrów - poinformował prezes spółki Krzysztof Szlaga. Uzyskanie koncesji będzie oznaczało dla Bogdanki podwojenie dostępnych zasobów węgla.

"Czekamy na ostatnie decyzje, w najbliższym czasie będziemy składać wniosek (...), tak żeby do końca roku uzyskać koncesję na wydobycie w polu Ostrów" - powiedział prezes, uczestniczący w czwartek w International Mining Forum w kopalni Pniówek w Pawłowicach (Śląskie).

Przypomniał, że spółka informowała wcześniej o zamiarze złożenia wniosku koncesyjnego w drugim-trzecim kwartale tego roku. Szlaga ocenił, że powinno to nastąpić najdalej w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Reklama

"Pozyskanie tej koncesji oznacza podwojenie dostępnych zasobów - weszlibyśmy na poziom 450 mln ton dostępnych zasobów węgla, co daje żywotność kopalni - przy wydobyciu ok. 9 mln ton rocznie - około 50 lat. W stosunku do dzisiejszych 25 lat oznacza to dwukrotny wzrost, a więc jest to fundamentalna dla spółki zmiana" - powiedział PAP prezes.

Dodał, że w pierwszym etapie węgiel z pola Ostrów będzie udostępniony dzięki podziemnym połączniom z obecnych wyrobisk kopalni Bogdanka.

"Pod ziemią udostępnimy sobie bezpośrednio z dzisiejszego obszaru kilka ścian, z których chcemy skorzystać (...). Za kilka lat będziemy w stanie tam wejść i uruchomić pierwsze ściany z pola Ostrów" - zadeklarował Szlaga.

Później, ok. 2030 r., planowana jest budowa szybu obsługującego pole Ostrów. "Pierwszy węgiel z instalacji szybowej pojawi się po 2030 r." - powiedział prezes.

Bogdanka jest częścią grupy Enea, do której należy 66 proc. akcji kopalni. Ponad 10 proc. należy do TFI PZU, a pozostała część do mniejszych akcjonariuszy. Kopalnia wydobywa rocznie ponad 9 mln ton węgla z trzech pól wydobywczych.