"Chiny i Niemcy, jako druga i czwarta pod względem wielkości gospodarki świata, jako wiodące narody handlowe i jako kraje dysponujące znacznym wpływem, muszą same dobrze się rozwijać, lecz z drugiej strony powinny także ponosić odpowiedzialność za pokój, stabilizację i dobrobyt w skali światowej i w swoich regionach" - napisał Xi Jinping w artykule opublikowanym we wtorkowym wydaniu "Die Welt".

Zdaniem prezydenta Chin "strategiczny charakter" relacji chińsko-niemieckich "zyskuje stale na znaczeniu". Xi wyjaśnił, że celem jego wizyty w Niemczech jest wymiana poglądów z Merkel i prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem o tym, "jak w nowej sytuacji wykorzystać szanse na dalszy rozwój chińsko-niemieckiego partnerstwa strategicznego".

Oba kraje powinny wspólnie zabiegać "o poprawę i udoskonalenie międzynarodowych mechanizmów i reguł, a także wnieść godny wkład w zachowanie regionalnej stabilności i pokoju światowego" - napisał prezydent.

Reklama

Xi spotkał się w południe w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wieczorem przyjedzie do Berlina, gdzie w środę będzie rozmawiał z Merkel i Steinmeierem. W piątek i sobotę chiński przywódcza będzie uczestniczył w spotkaniu na szczycie G20 w Hamburgu.

Agencja dpa zwraca uwagę na wzrost napięcia w relacjach chińsko-amerykańskich. Władze Chin zaniepokojone są manewrami amerykańskiego niszczyciela na Morzu Południowochińskim oraz sprzedażą Taiwanowi amerykańskiej broni - pisze dpa.

>>> Czytaj też: PwC: Kraje Trójmorza to prawie 30 proc. terytorium UE. Ta idea wzbudza zainteresowanie USA