„Możemy powiedzieć, że w węgiersko-rosyjskiej współpracy gospodarczej i handlowej znów osiągamy sukcesy” po wielu latach spadku spowodowanego sankcjami – oznajmił Szijjarto, odnosząc się do wprowadzonych w 2014 r. sankcji UE w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, a także przyjętych w odpowiedzi przez Rosję sankcji wobec krajów zachodnich.

Szijjarto ocenił, że jest to dobra wiadomość dla węgierskich przedsiębiorstw oraz obywateli Węgier, gdyż dzięki dynamicznemu rozwojowi dwustronnych kontaktów gospodarczych rośnie liczba miejsc pracy w węgierskich firmach.

W styczniu minister mówił, że Węgry w ciągu trzech lat straciły z powodu sankcji 6,5 mld dolarów potencjalnego zysku z eksportu.

We wtorek Szijjarto poinformował, że w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku dwustronne obroty handlowe wzrosły o 30 proc., a węgierski eksport do Rosji - o 24 proc., osiągając wartość 600 mln dol.

Jak zaznaczył, wzrost ten wypracowały głównie sektory o wysokiej wartości dodanej. Na przykład węgierski eksport lekarstw wzrósł o 40 proc., a Richter stał się jedną z 10 firm farmaceutycznych o największym udziale w rosyjskim rynku – inwestycje spółki w Rosji osiągnęły już 100 mln euro.

Szijjarto podkreślił również, że o 88 proc. wzrósł eksport zbóż do Rosji. Poinformował też, że od kwietnia w obwodzie tulskim na zachodzie Rosji działa fabryka pasz, zbudowana dzięki węgierskiej inwestycji wysokości 3 mld ft (11 mln USD), a w środę mają zostać oddane do użytku zakłady mięsne w obwodzie swierdłowskim, powstałe kosztem 7 mld ft (26 mln USD).

Według ministra naftowo-gazowa grupa MOL zainwestowała już w Rosji 1,3 mld dol. i opracowała nowy plan rozwoju eksploatowanego przez siebie złoża ropy, przewidujący pogłębienie 40 szybów wiertniczych. Już teraz produkcja koncernu sięga 7 tys. baryłek dziennie.

We wtorek węgierska delegacja podpisała w Moskwie porozumienie wartości 0,5 mld ft (1,8 mln dol.) o zakupie w Rosji przez węgierską firmę hutniczo-metalową Dunaferr nowoczesnych maszyn.

Opowiadając się zaś za normalizacją stosunków amerykańsko-rosyjskich Szijjarto powiedział: „Dobrze nauczyliśmy się z historii, że jeśli stosunki między Wschodem i Zachodem, między Rosją i Stanami Zjednoczonymi są dobre, jest to dobre dla Europy Środkowej, jeśli natomiast relacje między Wschodem i Zachodem układają się źle, Europa Środkowa zawsze na tym traci”.

Jak dodał, również Rosja z ogromnymi nadziejami oczekuje pierwszego spotkania prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimria Putina, na szczycie G20 w Hamburgu 7 lipca.

Doradca Putina Jurij Uszakow zapowiadał, że tematami rozmów Putina i Trumpa będą relacje rosyjsko-amerykańskie, sytuacja w Syrii i na Ukrainie, walka z terroryzmem i inne kwestie wymagające współpracy obu krajów. Zadeklarował, że Rosja gotowa jest dyskutować o kwestiach dwustronnych i kontroli zbrojeń. Telewizja CNN podawała zaś, powołując się na źródła w Białym Domu, że Trump podczas spotkania planuje skoncentrować się na sytuacji w Syrii i na Ukrainie.

>>> Czytaj też: PwC: Kraje Trójmorza to prawie 30 proc. terytorium UE. Ta idea wzbudza zainteresowanie USA