Asseco: Przeszacowanie nadal posiadanego pakietu Formula w wynikach III kw.


Warszawa, 24.08.2017 (ISBnews) - Asseco Poland pokaże zysk z transakcji sprzedaży pakietu Formula Systems oraz przeszacowanie wartości nadal posiadanego pakietu w wynikach za III kwartał, poinformował wiceprezes Asseco Poland Rafał Kozłowski.
"Po sprzedaży pakietu w Formula Systems i w efekcie utraty kontroli w naszych wynikach nastąpi dekonsolidacja przychodów i EBIT tej spółki i tylko nasz udział w zysku netto Formula Systems będzie widoczny w wynikach Asseco Poland. Dokonamy również przeszacowania wartości nadal posiadanego pakietu akcji Formula. Zysk na transakcji i przeszacowanie pokażemy w wynikach za III kwartał" - powiedział Kozłowski podczas spotkania z dziennikarzami.
Grupa uzyskała z transakcji łączny zwrot 457 mln zł (dywidendy i wpływ z transakcji) wobec zainwestowanej w 2010 roku kwoty 427 mln zł i nadal posiada pakiet akcji Formula Systems wart ponad 500 mln zł.
Formula Systems przyniosła w 2016 r. w wynikach Grupy Asseco 55% przychodów, 45% EBIT i tylko 12% zysku netto grupy, co było związane z uwzględnieniem udziałów mniejszościowych według standardów rachunkowości.
Po sprzedaży pakietu 20% Formula Systems, Asseco Poland nadal jest największym akcjonariuszem tej firmy z 26-proc. udziałem.
"Formalnie nie mamy kontroli, ale z punktu widzenia współpracy ze spółkami izraelskimi nic się nie zmieniło - nadal mamy największy pakiet, zasiadamy w radzie dyrektorów oraz mamy dostęp do technologii. Poziom obecności Grupy Asseco na międzynarodowych rynkach jest taki sam, jak przed transakcją" - dodał członek zarządu Asseco Poland.
"Z perspektywy czasu to świetna transakcja, mamy odzyskaną inwestycję i nadal jesteśmy największym akcjonariuszem. Nie mamy planów dalszego obniżania zaangażowania w Formula Systems" - wskazał członek zarządu Marek Panek.
Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie.
(ISBnews)