W komunikacie spółki czytamy: "Rada Nadzorcza Enea S.A. 24 sierpnia podjęła decyzję o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki Wiesława Piosika i Mikołaja Franzkowiaka. Wiesław Piosik pełnił funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych, a Mikołaj Franzkowiak wiceprezesa ds. finansowych"

Według rozmówców DGP była to inicjatywa wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, który pod nieobecność ministra Tchórzewskiego chciał wprowadzić do zarządu poznańskiej spółki swoich ludzi - pisała w swoim tekście Karolina Baca-Pogorzelska.

"Rada Nadzorcza Spółki nie podała przyczyn odwołania w/w osób - czytamy w komunikacie.

– Wiceminister Tobiszowski próbuje umacniać swoją pozycję, bo nie jest tajemnicą, że Tchórzewski powoli traci do niego zaufanie przede wszystkim z powodu śląskich spraw górnictwa. Tchórzewski rozmawiał już na Nowogrodzkiej jakiś czas temu o odwołaniu swego zastępcy. Na razie nieskutecznie – mówi jeden z naszych rozmówców znających kulisy sprawy. Tchórzewski cieszy się dużym zaufaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei Tobiszowski może liczyć na wsparcie premier Beaty Szydło. Pytanie, co zrobi ostatecznie minister energii, jeśli do zmian w zarządzie Enei faktycznie dojdzie - czytamy w tekście w DGP.

W dalszej części komunikatu dowiadujemy się o nowej osobie w zarządzie spółki: "Równocześnie Rada Nadzorcza delegowała do pracy w Zarządzie swojego członka, Rafała Szymańskiego. Obejmie on tymczasowo funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych. Zdecydowano także o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego: na stanowiska Członka Zarządu ds. Korporacyjnych oraz Członka Zarządu ds. Finansowych.

Rafał Szymański jest zatrudniony w Departamencie Nadzoru Ministerstwa Energii. W ramach obowiązków zawodowych odpowiada m.in. za nadzór właścicielski wobec spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wcześniej był związany z Ministerstwem Skarbu Państwa, gdzie m.in. pełnił funkcję Naczelnika Wydziału nadzorującego spółki sektora elektroenergetycznego z udziałem Skarbu Państwa.

Rafał Szymański ukończył studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w zakresie Inżynierii ekologicznej oraz Podyplomowe Studia Funkcjonowanie Rynku Energii w Szkole Głównej Handlowej. Do Rady Nadzorczej Enea S.A. został powołany z dniem 2 lipca 2015 r. Obecnie pełni funkcję Sekretarza Rady Nadzorczej oraz Przewodniczącego Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń".

O zmianach we władzach poznańskiej spółki mówiło się już od jakiegoś czasu. Enea to jedyna spółka z wielkiej czwórki w energetyce, której zarząd nie zmienił się od początku 2016 r. Kapitalizacja giełdowa firmy jest już prawie równa większemu Tauronowi (prawie 7 mld), a po przejęciu elektrowni Połaniec stała się drugim na rynku, po PGE, wytwórcą energii elektrycznej odpowiadającym za produkcję ok. 24 TWh prądu (roczne jego wytwarzanie w Polsce to ok. 163 TWh). Od początku 2016 r. wycena akcji firmy wzrosła o ponad 40 proc. - dowiadujemy się z tekstu Karoliny Bacy-Pogorzelskiej w DGP.

>>>Czytaj więcej: Waszczykowski: francuska gospodarka nie jest w stanie konkurować z polską