O rozmowie między szefem japońskiego rządu i prezydentem Korei Płd. poinformowała agencja Jiji Press. Wymiana trwała ok. 20 minut.

Rzecznik prezydenta Korei Płd. Park Su-hyun powiedział podczas konferencji prasowej w Seulu, że obaj liderzy opowiedzieli się za surowszymi sankcjami i silniejszymi formami nacisku na KRLD. Ma to skłonić Pjongjang - podkreślił rzecznik - do podjęcia rozmów.

Zwiększenie presji na Koreę Północną oraz ONZ zapowiedzieli też szefowie amerykańskiej i japońskiej dyplomacji Rex Tillerson i Taro Kono, którzy również rozmawiali przez telefon o sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

"Uzgodniliśmy, że będziemy ściśle współpracować, aby wywrzeć presję na Koreę Północną i ONZ, włączając w to przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa" – podkreślił Kono w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami.

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę kolejną próbę broni atomowej z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Korei Płn.

Po przeprowadzonej w niedzielę przez Pjongjang próbie, Seul ogłosił, że zamierza przyspieszyć ostateczną instalację systemu THAAD na swoim terytorium. W poniedziałek ministerstwo środowiska ma ogłosić w Seulu raport, z którego wynika, że system THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) mający za zadanie bronić Korei Płd. przed potencjalnym zagrożeniem rakietowym ze strony Korei Płn., nie zagraża w żaden sposób środowisku naturalnemu. (PAP)

mars/