Grupa Lotos: Decyzja ws. złoża Yme może zapaść w tym rokuKrynica-Zdrój, 06.09.2017 (ISBnews) - Grupa Lotos liczy, że wspólnie z Repsolem zdecyduje o dalszym zagospodarowaniu złoża Yme jeszcze w tym roku, poinformował wiceprezes Mateusz Aleksander Bonca.

"Mam nadzieję, że ten temat się w tym roku zamknie, jeśli chodzi o podjęcie decyzji" - powiedział Bonca dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Podkreślił, że nowy plan zagospodarowania złoża musi uwzględnić kwestie techniczne i ekonomiczne. Obecnie Grupa Lotos prowadzi z Repsolem rozmowy na ten temat.

"Jeśli decyzja zapadnie w tym roku, to potem potrzeba 12-18 miesięcy na przygotowanie odpowiedniej platformy do złoża" - dodał wiceprezes.

W ub. roku Lotos podawał, że zasoby wydobywalne w złożu Yme (przypisane udziałom Lotos Norge) wynoszą blisko 13 mln baryłek ropy naftowej. Lotos Norge ma 20% udziałów w złożu, którego operatorem jest Repsol Norge.

W raporcie finansowym z I półr. br. Grupa Lotos podała że w II kw. 2017 r. operator na złożu Yme, firma Repsol Norge AS, kontynuowała projektowanie bazowe. Prowadzono negocjacje zakresu modyfikacji technicznych oraz warunków komercyjnych współpracy z dostawcą platformy (docelowego centrum produkcyjnego dla złoża Yme). Prezentowany przez operatora termin zatwierdzenia i przedłożenia do administracji przez partnerów planu zagospodarowania złoża to jesień 2017 roku.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 20,9 mld zł w 2016 roku.

(ISBnews)