"Podjęte przez Iran i związane z programem nuklearnym zobowiązania, które zapisano w porozumieniu, są wdrażane" - mówił Amano na posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA w Wiedniu.

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a tzw. grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. W ramach umowy program jądrowy Iranu został poddany ścisłej kontroli MAEA.

W ubiegłym tygodniu ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oznajmiła, że Iran nie przestrzega postanowień porozumienia. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa umowa atomowa z Iranem to "najgorsza umowa, jaką kiedykolwiek wynegocjowano"; w czasie kampanii wyborczej Trump groził renegocjacją jej zapisów.

Zgodnie z obowiązującym prawem Departament Stanu USA ma obowiązek informować Kongres co 90 dni o stanie wypełniania przez Iran warunków zawartych w porozumieniu atomowym. Następny taki termin wypada w październiku i Trump wyraził już opinię, że do tego czasu USA potwierdzą, iż Iran nie wywiązuje się z umowy. (PAP)

ulb/ ap/