Dow Jones Industrial rośnie 0,1 proc., S&P 500 zyskuje 0,1 proc., Nasdaq Comp. na 0,1-proc. plusie.

W poniedziałek amerykańskie indeksy ustanowiły na zamknięciu kolejne rekordy. S&P 500 utrzymuje się powyżej 2.500 pkt. po przekroczeniu tej bariery po raz pierwszy w piątek.

Mocno drożały akcje T-Mobile (+4 proc.) i Sprint (+8 proc.). Operatorzy prowadzą rozmowy o fuzji - podał we wtorek CNBC. Sektor telekomunikacyjny przewodził wzrostom na S&P 500.

Przy braku istotnych publikacji makro bez większego echa przeszło pierwsze przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Trump mocno krytykował w nim zachowanie na arenie międzynarodowej Korei Północnej i Iranu. Zadeklarował, że USA są gotowe na podjęcie działań militarnych pod adresem Pjongjangu, jednak nie będzie to konieczne. Trump podziękował Chinom i Rosji za przyłączenie się do sankcji przeciwko Korei Płn. Delegacja północnokoreańska opuściła salę posiedzeń ZO ONZ, zanim Trump wszedł na mównicę.

Prezydent USA nazwał reżim w Teheranie "zbrodniczym", a jego zachowanie "destabilizującym".

Na początku wystąpienia Trump powiedział, że amerykańska giełda znajduje się na historycznych szczytach, a bezrobocie jest najniższe od 20 lat.

DANE Z RYNKU BUDOWLANEGO USA BEZ WIĘKSZYCH ZASKOCZEŃ

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w sierpniu wyniosła 1,180 mln w ujęciu rocznym. W lipcu wskaźnik ten wyniósł 1,190 mln po korekcie wobec 1,155 mln przed korektą. W ujęciu mdm wskaźnik spadł o 0,8 proc. Oczekiwano 1,174 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę w sierpniu, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrósł mdm o 5,7 proc. do 1,300 mln z 1,230 mln w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 1,220 mln.

EBC PODZIELONY WS. HORYZONTU TRWANIA QE

Członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego są podzieleni ws. kwestii, czy należy zakomunikować rynkowi konkretną datę zakończenia programu QE, gdy w październiku zapadnie decyzja o jego ograniczeniu - podał we wtorek Reuters, powołując się na sześć źródeł w EBC.

"Rośnie tym samym prawdopodobieństwo, że na posiedzeniu 26. października dojdzie do kompromisu, w którym końcowa data zakończenia QE pozostanie otwarta lub też, że decyzja w tej sprawie zostanie odłożona na grudzień" - podają źródła agencji.

Dyskusja w gronie EBC trwa i nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje - informuje Reuters.

W reakcji na depeszę Reutersa kurs euro zniwelował nieco wcześniejsze umocnienie (spadek w okolice 1,195), lecz później odrobił straty wracając w okolice 1,20 (+0,4 proc.).

8. września EUR/USD wyznaczył tegoroczny szczyt 1,2092. Od początku roku EUR/USD wzrósł o 14 proc.

BORIS JOHNSON ODEJDZIE Z RZĄDU, JEŻELI PREMIER UK NIE OPOWIE SIĘ ZA "TWARDYM" BREXITEM

Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii, zrezygnuje jeszcze "przed weekendem" ze stanowiska, jeżeli premier Theresa May nie przychyli się do jego postulatów "twardego" Brexitu - podał we wtorek The Telegraph.

W reakcji na doniesienia dziennika notowania funta wahają się - kurs GBP/USD rósł po informacjach o 0,5 proc. do 1,354, jednak później spadł poniżej 1,35.

Johnson w sobotę opublikował artykuł, bez konsultacji z Downing Street, w którym odbiegł od przyjętej pozycji negocjacyjnej rządu w kwestii przyszłych stosunków z UE (np. zachowania okresów przejściowych po Brexicie).

Zdaniem Johnsona, Wlk. Brytania nie powinna po wyjściu z UE wpłacać żadnych pieniędzy do unijnego budżetu, ani pozostać we wspólnym rynku lub unii celnej. Jednocześnie podkreślił konieczność zakończenia jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE nad UK.

Publikacja tekstu ożywiła spekulacje, że Johnson szykuje się do rzucenia premier May wyzwania oraz do walki o przywództwo w Partii Konserwatywnej i pozycję szefa rządu.

Na czwartek zwołano specjalne posiedzenie gabinetu May, które ma pozwolić premier na uzyskanie pełnego poparcia ministrów dla jej nowego planu ws. Brexitu. Zostanie on zaprezentowany w piątek we włoskiej Florencji.

RYNEK CZEKA NA WYNIK POSIEDZENIA FED

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Fed, ale analitycy nie spodziewają się, aby podczas tego spotkania zdecydowano o podwyżce stóp procentowych. Raczej może to być grudzień - prawdopodobieństwo podwyższenia kosztu pieniądza w USA w ostatnim miesiącu tego roku wyceniane jest obecnie na nieco powyżej 50 proc.

Kluczowe dla rynków będą nowe projekcje makroekonomiczne Fed (w tym po raz pierwszy szacunki na 2020 r.) oraz ocena sytuacji inflacyjnej.

W centrum uwagi znajdzie się, jak co kwartał, aktualizacja "wykresu kropkowego" (dot plot) - mediany przewidywać członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) względem poziomu stóp procentowych. Przed posiedzeniem pojawiają się spekulacje, że Fed może lekko obniżyć ścieżkę podwyżek stóp po 2017 r.

Rynek jest przekonany, że Rezerwa ogłosi rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej (prawdopodobnie od października), wynoszącej obecnie 4,5 biliona dolarów.