Obamacare nie do usunięcia. Senat USA nie może przegłosować zniesienia programu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
23 września 2017, 09:33
Kolejna próba w Senacie USA zniesienia i zastąpienia programu opieki medycznej, zwanym Obamacare, ma nikłe szanse powodzenia po tym jak republikański senator John McCain zapowiedział w piątek, że będzie głosował przeciwko likwidacji programu.

wytłumaczył swoją decyzję głosowania przeciwko projektowi ustawy uchylającej Obamacare (której głównym autorem jest jego najbliższy przyjaciel senator Lindsay Graham) tym, że republikaninie działają bez konsultacji z senatorami opozycyjnej Partii Demokratycznej. Ponadto zamierzają głosować nad ustawą bez otrzymania ekspertyzy kosztów wprowadzenia jej w życie od Kongresowego Biura Budżetowego (CBO).

Kongresowe Biuro Budżetu jest niezależnym, ponadpartyjnym biurem analitycznym Kongresu, powołanym w celu oceny projektów ustaw pod kątem ich konsekwencji i kosztów dla budżetu państwa.

Zdaniem amerykańskich mediów zapowiedź McCaina powoduje, że gdyby obecnie doszło do głosowania nad projektem ustawy w stuosobowym Senacie, republikanie mieliby tylko jeden głos przewagi i to w przypadku, gdyby wszyscy jeszcze niezdecydowani senatorowie z Partii Republikańskiej głosowali za przyjęciem tej ustawy, co jest mało prawdopodobne.

Wcześniej, w lipcu br. senator John McCain przesądził losy poprzedniego senackiego projektu ustawy o zniesieniu Obamacare nieoczekiwanie głosując przeciwko razem z dwójką senatorów z Partii Demokratycznej.

, który ze zniesienia Obamacare uczynił podstawową obietnicę swoją kampanii wyborczej, nazwał decyzję senatora McCaina „olbrzymim ciosem dla Partii Republikańskiej".

Trump przypomniał, że McCain prowadził swoją kampanię przed wyborami do Senatu w roku 2016 na kolejną 6-letnią kadencję pod hasłem zniesienia Obamacare i złamał, tym samym, swoje obietnice wyborcze.

Do tej pory w staraniach o zniesienie Obamacare republikanie mogą się pochwalić tylko przyjęciem przez Izbę Reprezentantów w maju b.r. projektu zniesienia tego programu i zastąpienia go systemem opartym w większym stopniu na zasadach rynkowych.

Próby przyjęcia podobnego projektu ustawy przez Senat za każdym razem kończyły się niepowodzeniem.

>>> Czytaj też: Dobre intencje to za mało. Dlaczego uchodźcy nie wypełnili luki na niemieckim rynku pracy?

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj