Rzeczniczka PiS: Propozycje prezydenta otwierają pole do dyskusji

Propozycje prezydenta Andrzeja Dudy otwierają pole do dyskusji; zmiana konstytucji wymaga szerszego porozumienia, nie tylko akceptacji i zgody Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Propozycje złożone przez prezydenta otwierają pole do dyskusji (...) zmiany konstytucji wymagają szerszego porozumienia, nie tylko akceptacji i zgody Prawa i Sprawiedliwości, więc wszystko jest uzależnione od tego, jak inni się do tego odniosą" - powiedziała PAP Mazurek.

Jak dodała, PiS jest za rozwiązaniami prospołecznymi, o których mówił prezydent, chociaż - jak zastrzegła - "do dyskusji jest to, czy rzeczywiście np. w izbach dyscyplinarnych powinni być prawnicy". "Droga do zmiany jest otwarta" - podkreśliła Mazurek.

"Gdyby się okazało, że inni nie widzą pomysłu zmiany konstytucji, to trzeba się zastanowić nad rozwiązaniami, dotyczącymi 3/5" - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Na godz. 16. prezydent zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych w związku z propozycją zmiany w konstytucji. Rzeczniczka PiS poinformowała PAP, że PiS na tym spotkaniu będzie reprezentował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

PO: Nie widzimy żadnych podstaw, by w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji. Nie pójdziemy na spotkanie

Nie widzimy żadnych podstaw, by w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji - oświadczył rzecznik PO Jan Grabiec informując, że przedstawiciele Platformy nie wezmą udziału w poniedziałkowych konsultacjach, na które przedstawicieli klubów parlamentarnych zaprosił prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. W związku z jednym z rozwiązań zawartych w projekcie dot. KRS prezydent przygotował również projekt zmian w konstytucji. Na poniedziałek na godz. 16. Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów na konsultacje ws. zmian w ustawie zasadniczej.

Grabiec zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że przedstawiciele PO nie wezmą udziału w tym spotkaniu.

"Nie widzimy żadnych podstaw, żeby w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji, jeśli sam pan prezydent uważa, że ustawa dot. sądownictwa jest niezgodna z konstytucją, to nie można do niezgodnej z konstytucją ustawy dostosowywać konstytucji. To jest bezpodstawny sposób działania, nie będziemy w tym brać udziału" - powiedział rzecznik PO.

Grabiec oświadczył, że posłowie Platformy nie wezmą udziału w zaproponowanych przez prezydenta konsultacjach, bo - jak ocenił - sam Andrzej Duda nie traktuje ich poważnie. "Jeśli zaproszenie na konsultacje dociera o godz. 12.36 smsem, to oznacza, że nie mają to być poważne rozmowy polityczne, a jedynie pozór rozmowy" - stwierdził rzecznik PO.

Zaznaczył, że kiedy prezydenckie projekty zostaną upublicznione, PO będzie "analizować je szczegółowo". "Do każdej ze zmian podejdziemy w sposób szczegółowy i się do niej odniesiemy" - zapewnił polityk PO.

Zdaniem Grabca, w przedstawionych przez prezydenta w poniedziałek tezach dotyczących wymiaru sprawiedliwości "nie widać zarysu całościowej reformy".

Petru: Nowoczesna przeciwna zmianom w konstytucji dot. wymiaru sprawiedliwości

Nowoczesna jest przeciw zmianom w konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwości - oświadczył w poniedziałek lider ugrupowania Ryszard Petru odnosząc się do propozycji zmiany ustawy zasadniczej przedstawionej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent poinformował w poniedziałek, że w jego projekcie dot. Krajowej Rady Sądownictwa jest mechanizm zakładający, że jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością trzech piątych głosów osób do KRS, wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent.

Jak poinformował Duda, ponieważ PiS i Nowoczesna podniosły, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją, on przygotował projekt zmian w ustawie zasadniczej i zaprasza na godz. 16.00 przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie w tej sprawie.

".N jest przeciw zmianom Konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Reformy sądownictwa można przeprowadzić w ramach obecnej Konstytucji" - skomentował prezydencką propozycję na Twitterze Petru.

Założenia przedstawionego w poniedziałek przez Dudę projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa skrytykowała na Twitterze również szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

"Wybór KRS głosami polityków, a nie sędziów jest prostą drogą do upolitycznienia sądów. Zamysł twórców konstytucji był inny" - napisała.

Tyszka: W swoich projektach prezydent zrealizował postulaty Kukiz'15

W swoich projektach ustaw o KRS i SN prezydent Andrzej Duda zrealizował postulaty naszego ugrupowania - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Propozycje prezydenta oceniamy "generalnie pozytywnie" - dodał.

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Na poniedziałek ma godz. 16. Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów na konsultacje ws. zmian w konstytucji. Tyszka zapowiedział, ze jego ugrupowanie weźmie udział w tym spotkaniu.

Tyszka powiedział na briefingu prasowym w Sejmie, że propozycje prezydenta jego ugrupowanie ocenia "generalnie pozytywnie". Zaznaczył, że postulaty Kukiz'15, które były przedstawiane Dudzie, zostały zrealizowane.

Wskazał m.in. na kwestię wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów, a nie zwykłą większością, co - jak podkreślił - "wymusza porozumienie ponadpartyjne". Dodał, że jego ugrupowanie jest też zadowolone z propozycji zmiany w konstytucji, którą zapowiedział prezydent.

Przygotowany przez Dudę projekt zmiany konstytucji zakłada przyznanie prezydentowi możliwości nominowania członków Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji, gdy nie wybierze ich większością trzech piątych głosów Sejm.

Tyszka podkreślił, że taki przepis umożliwi prezydentowi, wtedy kiedy będzie impas w Sejmie, wybrać członków do KRS. "Liczymy na to, że to może być pierwszy krok do korekty Konstytucji z 1997 roku, którą oceniamy generalnie negatywnie" - dodał wicemarszałek.

Jak zaznaczył Kukiz'15 podoba się też koncepcja wprowadzenia instytucji skargi nadzwyczajnej, rozpatrywanej przez nową izbę Sądu Najwyższego. Jak zauważył, było to proponowane przez posła klubu Kukiz'15 Jerzego Jachnika.

Tyszka zaznaczył, że Kukiz'15 zależało również na "czynniku obywatelskim" - chodzi o możliwość zgłaszania członków do KRS przez obywateli, po zebraniu 2 tys. głosów - co zaproponował w swoim projekcie prezydent.

"To o czym dzisiaj rozmawiamy, to nie jest jeszcze prawdziwa reforma wymiaru sprawiedliwości" - zauważył jednocześnie polityk Kukiz'15. "Te reformy to jest korekta błędnych propozycji ministra sprawiedliwości, który chciał całą władzę w sądownictwie zagarnąć dla siebie".

Jak podkreślił, na to nie było zgody ani Kukiz'15, ani prezydenta. "I w tym zakresie ma nasze wsparcie" - zapewnił Tyszka.

Na pytanie, czy słuszne jest to, że prezydent zwołuje spotkanie w tak krótkim czasie, po wystosowaniu zaproszenia, odpowiedział: "Polacy oczekują szybkich zmian, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości". "Jeżeli traktujemy te ustawy, jako wstęp do zasadniczej reformy sądownictwa, to ja bym chciał, żeby one przebiegały, jak najszybciej" - wskazał Tyszka.

Wyraził też nadzieję, że zarówno PiS, jak i PO "wyjdą ze swojego zacietrzewienia partyjnego". "I będą w stanie razem z nami, razem z panem prezydentem dogadać się" - powiedział wicemarszałek Sejmu. "To jest test dla partiokracji polskiej, czy jest w stanie rozmawiać o interesach obywateli, czy nie" - ocenił Tyszka.

PSL: Dobrze, że propozycje zgłaszane przez PSL zostały uwzględnione

Dobrze, że propozycje zgłaszane przez PSL zostały uwzględnione w prezydenckich projektach, dotyczących sądownictwa, szczególnie obecność ławników w Sądzie Najwyższym - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że ludowcy wezmą udział w spotkaniu u prezydenta.

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Na poniedziałek na godz. 16. Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów na konsultacje ws. zmian w konstytucji.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że jego ugrupowanie weźmie udział w spotkaniu z prezydentem. "Zawsze korzystamy z zaproszeń, jesteśmy zwolennikami rozmów, dyskusji, konsultacji" - dodał. PSL na spotkaniu będzie reprezentował prezes PSL.

"Dobrze, że propozycje zgłaszane przez PSL zostały uwzględnione w (prezydenckich) projektach. Szczególnie mam na myśli obecność ławników w Sądzie Najwyższym, ale uważamy, że to jest pierwszy krok" - podkreślił szef Stronnictwa.

Według prezesa PSL, ważna jest "powszechna" obecność ławników w sądach rejonowych i w okręgowych. "Tam jest tych spraw po prostu najwięcej i prawdziwa reforma - i to też będziemy mówić prezydentowi - musi dotyczyć (...) sądów, które są najbliżej spraw ludzkich" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił jednocześnie, że PSL podchodzi "sceptycznie" do prezydenckiej propozycji, aby sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat. "Uważamy, że dużo lepiej byłoby, gdyby to stan zdrowia decydował o możliwości wykonywania dalej funkcji sędziego SN" - zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz ocenił również, że "bardzo ważnym" elementem jest zaproponowana przez prezydenta skarga nadzwyczajna - czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. "O tym przez wiele lat była mowa w programie PSL. Podchodzimy (do tej propozycji) z otwartością, nie może to być miejsce dla pieniaczy, ale dobrze, że jest możliwość odwoływania się, jeżeli sprawy budzą wątpliwość" - stwierdził prezes ludowców.

>>> Czytaj też: Będzie zmiana konstytucji? Prezydent zaprezentował projekty ustaw o SN i KRS