"Pan prezydent składa dziś propozycje partiom politycznym (...), żeby odbyć nad tymi projektami normalną, merytoryczną, spokojną dyskusje. Te poprzednie, jak pamiętamy z gorszących scen z komisji sejmowych, były poniżej standardu parlamentarnego" - powiedział Szczerski w TVP Info.

Podkreślił, że prezydent mówił wcześniej podczas spotkania z klubami parlamentarnymi, że "nie oczekuje od Sejmu, że będzie jego notariuszem, czyli że te ustawy przejdą bez poprawek i bez dyskusji". "Pan prezydent odda teraz te projekty partiom do dyskusji parlamentarnej" - dodał minister. "Na końcu złoży ten podpis (...), jeśli oceni efekt prac parlamentarnych jako zadowalający" - oświadczył.

Pytany, ile osób pracowało nad projektami, Szczerski powiedział, że "to jego (prezydenta) projekty autorskie", a pracował nad nimi wraz z "zapleczem eksperckim". Dopytywany, z ilu osób się ono składało, odparł: "Jak widać, wystarczająco dużo żeby w ciągu dwóch miesięcy przygotować zasadniczą, radykalną, fundamentalną zmianę polskiego sądownictwa". Według niego, ta zmiana fundamentalnie naprawi sądownictwo i ma "szansę nie być przez nikogo podważona".

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że projekt wnosi to, co "zagubiono w poprzednich projektach", czyli skargę nadzwyczajną do SN dla ludzi poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. Szczerski przypomniał, że była to "jedna z fundamentalnych obietnic PiS", a prezydent "uwzględnił głosy tych ludzi, czego nie uwzględniła poprzednia ustawa".

Według Szczerskiego, zgłoszone w poniedziałek projekty "nie zamykają dyskusji o wymiarze sprawiedliwości".

Pytany, co będzie, jeśli PO nie będzie chciała uczestniczyć w pracach nad tą "niekonstytucyjna propozycją", Szczerski odpowiedział, że "każdy tak decyduje o swoim losie, jak chce". Dodał, że jeśli ktoś chce się na stałe wykluczyć z prac nad ustrojem państwa, to może, ale będzie to podlegało ocenie wyborców.

We wtorek projekty prezydenckie ws. SN i KRS powinny trafić do Sejmu - dowiedziała się PAP nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP.