Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,25 proc. do 22 340,71 pkt. S&P 500 zyskał 0,41 proc. do 2507,04 pkt. W ciągu dnia indeks zanotował historyczny szczyt na poziomie 2511.75 pkt. Natomiast Nasdaq Comp. zwyżkował o 1,15 proc. i wyniósł 6453,26 pkt.

Największe wzrosty notowały spółki z sektora finansowego, na czele z bankami, którym sprzyja umocnienie oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp proc. w USA w grudniu.

Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli przedstawiony w środę przez prezydenta Donalda Trumpa zarys reformy podatkowej.

Biały Dom proponuje obniżkę najwyższej stawki PIT do 35 proc. z 39,6 proc., przy czym zostawia wolną rękę Kongresowi, jeśli chodzi o wprowadzenie ewentualnego kolejnego progu dla najlepiej zarabiających. Niemal dwukrotnie, do 12 tys. USD, zwiększona ma być standardowa ulga podatkowa.

Stawka CIT ma być ścięta do 20 proc. z 35 proc., z możliwością obniżenia podstawy opodatkowania o wydatki kapitałowe na co najmniej pięć lat.

Nowa ustawa zakłada zmniejszenie liczby progów podatkowych dla podatników indywidualnych do trzech (12, 25 i 35 proc.) z siedmiu.

Projekt przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie poza granicami USA przez firmy w przypadku ich repatriacji. Spłata podatku mogłaby być rozłożona na kilka lat. Stawka daniny nie jest na razie znana.

Biały Dom ma nadzieję na przegłosowanie reformy do końca roku. Obserwatorzy pozostają jednak sceptyczni co do takiej perspektywy, z uwagi na podziały w obozie Republikanów. Ponadto, jeżeli ostateczna wersja ustawy zwiększy w perspektywie dziesięcioletniej deficyt budżetowy, to będzie musiała zostać przegłosowana w Senacie większością 60 głosów (na 100), co wymagać będzie wsparcia Demokratów.

Wtorkowe wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen wzmocniło oczekiwania rynkowe na podwyżkę stóp procentowych w USA w grudniu.

Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo ruchu w górę w grudniu wzrosło do ok. 72 proc. wobec ok. 68 proc. we wtorek.

Yellen powiedziała, że Fed w dalszym ciągu powinien stopniowo podnosić stopy procentowe, nawet jeżeli inflacja pozostaje na niskim poziomie. Dodała jednak, że należy się wystrzegać zbyt stopniowego zacieśniania polityki monetarnej, gdyż mogłoby to doprowadzić do przegrzania rynku pracy i zaburzyć stabilność finansową.

Prezes Rezerwy wielokrotnie podkreślała, że Fed nie zna przyczyn spadku presji inflacyjnej, a czynniki tłumiące presję inflacyjną być bardziej strukturalne niż oceniało się do tej pory.

Rynek jednak nie wierzy w sugerowaną przez Fed ścieżkę podwyżek w 2018 r. (3 ruchy w górę) i wycenia maksymalnie dwa ruchy w górę w przyszłym roku.

Uwaga rynku paliwowego skupiona była tradycyjnie w środę na danych o zapasach ropy naftowej w USA.

Spadły one w ubiegłym tygodniu o 1,85 mln baryłek do 470,99 mln baryłek - poinformował Departament Energii (DoE). Oczekiwano tymczasem czwartego z rzędu tygodniowego wzrostu zapasów - o 3,1 mln b.

Eksport amerykańskiej ropy wzrósł do najwyższego w historii poziomu 1,49 mln b/d. - wynika z danych DoE.

Rynek w niewielkim stopniu zareagował na te dane. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po ok. 52 USD (+0,3 proc.) Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 58,3 USD za baryłkę. (-0,3 proc.).

Wzrostom cen ropy w ostatnich tygodniach (niemal 30 proc. od tegorocznego dołka z czerwca) sprzyja spadający poziom zapasów na świecie oraz postępujące równoważenie rynku. (PAP)