Plany rządowe obejmują zgodę na to, by południowokoreańskie firmy handlowe działające w Chinach odłożyły płatność podatków na okres do dziewięciu miesięcy - poinformował w czwartek resort finansów. Przewiduje się też nisko oprocentowane kredyty dla producentów części samochodowych, dotkniętych spadkiem sprzedaży południowokoreańskich samochodów w Chinach.

Korea Płd. zgodziła się w tym roku na zainstalowanie na swoim terytorium systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) w związku z nasileniem przez Koreę Płn. prób z pociskami rakietowymi. Chiny ostro zaprotestowały twierdząc, że amerykańska tarcza antyrakietowa zagraża ich bezpieczeństwu. Pekin obawia się, że potężny radar systemu THAAD może zmniejszać skuteczność chińskich systemów rakietowych.

W ramach działań odwetowych Chiny wprowadziły bojkot towarów południowokoreańskich. Strona chińska wstrzymała też grupowe wyjazdy wycieczkowe do Korei Południowej, co odbija się na południowokoreańskim handlu detalicznym i sektorze usług. Chińczycy stanowili połowę wszystkich zagranicznych turystów w Korei Południowej, ale ich liczba spadła o ok. 50 proc. w okresie od stycznia do lipca br. w porównaniu z analogicznym okresie roku poprzedniego.

Według Koreańskiej Organizacji Turystycznej finansowy wymiar tego spadku liczby turystów z Chin to straty dla firm południowokoreańskich sięgające 5,1 mld USD.

W pierwszej połowie bieżącego roku sprzedaż samochodów południowokoreańskiej firmy Hyundai Motor Co. na rynku chińskim spadła o 29 proc. (PAP)