W oświadczeniu opublikowanym przez służby prasowe FSB ujawniono tożsamość zatrzymanych; są to Dmitrij Dołgopołow i Anna Suchonosowa. FSB oświadczyła także, że wszczęto sprawę karną dotyczącą zdrady stanu.

Informacje, o których przekazywanie FSB podejrzewa zatrzymanych, to dane o jednostkach i zgrupowaniach Floty Czarnomorskiej. Do zatrzymania doszło w Symferopolu, jednym z głównych miast Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Od czasu aneksji i oderwania Krymu od Ukrainy rosyjskie służby wielokrotnie informowały o zatrzymaniach na Półwyspie Krymskim domniemanych dywersantów działających na rzecz sąsiedniego państwa.

W listopadzie 2016 roku FSB ogłosiła, że zatrzymała w Sewastopolu byłego oficera sztabu Floty Czarnomorskiej Leonida Parchomienkę. FSB twierdziła, iż wojskowy wypełniał zadania na rzecz wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy, któremu przekazywał "uznawane za tajemnicę państwową informacje o działalności Floty".

W tym samym okresie rosyjskie służby powiadomiły o zatrzymaniu w Sewastopolu członków domniemanej grupy dywersyjnej, którzy - jak twierdzi FSB - przygotowywali ataki na obiekty wojskowe i użytkowe na Krymie.

Za zdradę stanu grozi w Rosji kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)