"Do końca października nie będziemy mieli wystarczającego postępu" - powiedział dziennikarzom szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Powtórzył: "Na koniec tego tygodnia mówię, że o ile nie nastąpi jakiś cud, nie będzie wystarczającego postępu", który pozwoliłby przywódcom na szczycie UE w Brukseli 19-20 października dać zielone światło do przejścia do rozmów o przyszłych stosunkach między Wielką Brytanią a UE.

O konieczności "małego cudu", jakiego potrzebowałyby obie strony rozmów w celu osiągnięcia postępu, mówił także w Tallinie premier Holandii Mark Rutte.

"Jest oczywiście lepsza atmosfera, ale jest też jasne, że trzeba wykonać więcej pracy" - ocenił z kolei premier Irlandii Leo Varadkar.

Deklaracje te miały miejsce dzień po zakończeniu w Brukseli czwartej rundy negocjacji w sprawie Brexitu. Główny negocjator z ramienia Komisji Europejskiej Michel Barnier podsumował w czwartek na konferencji prasowej: "Mieliśmy konstruktywny tydzień, ale jeszcze nie jesteśmy w miejscu, w którym moglibyśmy powiedzieć, że mamy wystarczający postęp".

"Potrzeba jeszcze wiele tygodni albo wiele miesięcy, byśmy mogli stwierdzić wystarczający postęp" - dodał.

Przejście do drugiej fazy, w której byłyby poruszone kwestie przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE, w tym stosunków handlowych, strona unijna uzależnia od postępu dotyczącego rozliczenia finansowego, praw obywateli po Brexicie i uregulowania granicy między Irlandią a Irlandią Północną, która stanie się zewnętrzną lądową granicą UE.

Zadowolenie w Tallinie wyrażała w piątek natomiast brytyjska premier Theresa May. Odnosząc się do nieformalnej kolacji szefów państw i rządów w czwartek wieczorem, powiedziała, że "dokonany został bardzo dobry postęp i zostało to odzwierciedlone w deklaracjach, jakie wczoraj padły".

Czwarta runda negocjacji w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odbyła się w tym tygodniu w Brukseli pod znakiem mowy, jaką w ubiegłym tygodniu wygłosiła we Florencji May. Jej deklaracje, a także wyjaśnienia do nich złożone przez negocjatorów, okazały się jednak niewystarczające, by strona unijna mogła dać zielone światło do przejścia do kolejnej fazy rozmów.

Kolejna runda negocjacji ma się zacząć 9 października. Będzie to ostatnia okazja przed jesiennym szczytem UE na wypracowania postępu, jak tego oczekuje strona brytyjska.(PAP)

kot/ mal/