Jak poinformował członek zarządu Polish Dairy Aleksander Kempiński, Polish Dairy od czwartku przystępuje do platformy Global Dairy Trade w Nowej Zelandii. Będziemy pierwszą firmą w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, za pośrednictwem której polskie produkty mleczarskie mogą być oferowane na największej na świecie platformie.

"Dołączamy do grona największych sprzedawców nabiału takich jak Arla, Dairy America czy Fonterra" - podkreślił Kempiński. Dodał, że za pośrednictwem Polish Dairy będą sprzedawane mleko w proszku - odtłuczone i tłuste, masło oraz laktoza. W kolejnych miesiącach asortyment będzie większy.

Aby rozpocząć handel producent - spółdzielnia mleczarska musi zgłosić się do Polish Dairy z ofertą swoich produktów. Gdy Polish Dairy je sprzeda, spółdzielnia przed wysyłką towaru otrzyma pieniądze - wyjaśnił Kampiński.

Polish Dairy oferuje łatwy i efektywny dostęp do globalnych rynków produktów mleczarskich, m.in. poprzez tworzenie grup sprzedażowych, optymalizację kosztów transakcyjnych w obrocie nabiałem, koncentrację podaży w duże jednolite partie o jednolitej jakości, w wystandaryzowanym opakowaniu i oznakowaniu - wyliczał.

Dzięki wspólnemu działaniu możliwe będzie wyeliminowanie lub istotne ograniczenie ryzyka cenowego w przypadku np. nieterminowej dostawy, opóźnienia zapłaty za dostarczony towar, niewłaściwej oceny ilości i jakości towaru będącego w obrocie. Ponadto łatwiejsza będzie prezentacja krajowej oferty towarów rolno-spożywczych oraz jej promocja na rynku UE i rynkach krajów trzecich.

Według Kempińskiego, Polska obecnie ma warunki do zwiększenia produkcji mleka i do rozwoju eksportu tych produktów. Jednak obecnie polski rynek mleczarski charakteryzuje się dużą ilością podmiotów oferujących stosunkowo małe partie towaru. Jak zauważa, niedoskonałość organizacyjna spółdzielni mleczarskich w tym występujące problemy w komunikacji z międzynarodowymi partnerami oraz rozdrobnienie kupców na świecie sprawiają, że handel odbywa się często przez drobnych pośredników i przy niskiej efektywności cenowej.

W Polsce mleko produkuje około 142 tys. gospodarstw. Skupuje je 313 podmiotów, a przetwórstwem zajmuje się 205 mleczarni.

Global Dairy Trade jest światowym liderem obrotu nabiałem oferującym szeroką gamę komplementarnych usług dla branży mleczarskiej w tym, producentów i nabywców. GDT Events to organizowane dwa razy w miesiącu sesje przetargowe, na których sprzedawane są masowe produkty mleczne. W aukcjach bierze udział 520 hurtowych nabywców z ponad 80 krajów. GDT powstała w 2008 r., roczny obrót platformy wynosi ok 1 milion ton różnych produktów mlecznych oferowanych przez sprzedających z całego świata.

>>> Czytaj też: Koniec z drogim masłem? Wiele będzie zależało od... pogody w Nowej Zelandii