"Przetrwaliśmy trudne czasy. Strefa euro jest w dobrej sytuacji gospodarczej" - powiedział w poniedziałek w Brukseli Schaeuble, podkreślając, że dzięki wspólnym wysiłkom udało się utrzymać stabilność euro.

Po odejściu ze stanowiska Schaeuble ma zostać przewodniczącym Bundestagu, niższej izby niemieckiego parlamentu. Należący do CDU polityk będzie zapamiętany z pracy na rzecz integralności strefy euro w czasie greckiego kryzysu finansowego.

"Dla nas dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe, ponieważ Schaeuble jest wyjątkowym członkiem eurogrupy. Nie zawsze mieliśmy te same poglądy na konkretne kwestie, lecz nigdy nie było tak, że nasze stanowiska były nie do pogodzenia" - powiedział unijny komisarz ds. finansów Pierre Moscovici.

Schaeuble zasiada w Bundestagu nieprzerwanie od roku 1972. Mieszka w Offenburgu w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, nieopodal granicy z Francją. "Nie jest mi łatwo odchodzić, ale osiem lat to wystarczający czas, to dobry moment, aby zająć się innymi zadaniami" - powiedział w poniedziałek.

Polityk CDU kieruje od 2009 roku resortem finansów Niemiec. W pierwszym rządzie Merkel (2005-2009) był ministrem spraw wewnętrznych. Za kanclerza Helmuta Kohla był szefem urzędu kanclerskiego (1984-1989) i szefem MSW (1989-1991). Przez dwa lata (1998-2000) kierował CDU, zrezygnował jednak z tej funkcji na rzecz Merkel w związku z aferą dotyczącą nielegalnych funduszy partyjnych.

W październiku 1990 roku Schaeuble padł ofiarą zamachu. Sprawca uznany za psychicznie chorego oddał do niego dwa strzały podczas wiecu wyborczego. Od tego czasu częściowo sparaliżowany polityk porusza się na wózku inwalidzkim.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)