Turecki przywódca złożył w poniedziałek oficjalną wizytę na Ukrainie, gdzie przeprowadził trwające ponad trzy godziny rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką. Po ich zakończeniu szefowie obu państw wzięli udział w posiedzeniu Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla Ukraina-Turcja.

„Raz jeszcze zapewniłem pana Poroszenkę, że Turcja nadal będzie popierała suwerenność Ukrainy, jej integralność terytorialną, włączając w to Krym, oraz konsolidację polityczną. Nie uznajemy i nie uznamy bezprawnej aneksji Krymu” – powiedział Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z Poroszenką.

Jak podkreślił, Turcja z uwagą obserwuje sytuację Tatarów na zajętym przez Rosję Krymie. „Będziemy koordynowali z Ukrainą działania w tej kwestii” – dodał.

Erdogan wypowiedział się również na temat konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, którzy od 2014 roku zajmują część zagłębia węglowego Donbas na wschodzie Ukrainy.

„Ten problem może zostać rozwiązany tylko zgodnie z prawem międzynarodowym i z uwzględnieniem integralności terytorialnej Ukrainy, dlatego popieramy proces miński” – powiedział prezydent Turcji.

Poroszenko poinformował ze swej strony, że Kijów i Ankara będą pogłębiać partnerstwo strategiczne. „Liczymy także na zaangażowanie Turcji w międzynarodowej grupie przyjaciół na rzecz deokupacji Krymu” – oświadczył.

„W najbliższym czasie bardzo ważne będzie także dla nas wsparcie naszych partnerów, w szczególności Turcji, w sprawie rozmieszczenia misji pokojowej ONZ w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego” – powiedział Poroszenko po spotkaniu z Erdoganem.

Podczas rozmów ukraińsko-tureckich w Kijowie mówiono m.in. o współpracy w energetyce, obronności i przemyśle lotniczym. „Podjęliśmy decyzję o podniesieniu wartości naszych obrotów handlowych do 10 mld dolarów rocznie” – oświadczył Erdogan.

Z Kijowa Jarosław Junko

>>> Polecamy: Coraz bliżej dużej wojskowej transakcji na linii Rosja-Arabia Saudyjska