"Moskwa uważa za błędne podjęte przez prezydenta USA Donalda Trumpa +daleko idące kroki+ w kwestii Iranu i będzie się starała przekazać to w dialogu z Waszyngtonem" - oznajmił cytowany przez rosyjskie agencje Riabkow.

Prezydent Trump, który przedstawił w piątek nową strategię wobec Iranu, powiedział, że jest gotów zerwać porozumienie nuklearne z Teheranem "w krótkim czasie"; podkreślił, że Iran nie respektuje "ducha" tego układu.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji wyraził nadzieję, że Waszyngton zrezygnuje z powrotu do sankcji wobec Iranu.

"Chciałbym wierzyć, że apele nie tylko Rosji, lecz także wszystkich pozostałych uczestników porozumienia (z Iranem) kierowane do Waszyngtonu (...) zostaną wysłuchane" - zaznaczył Riabkow.

Powiedział, że Moskwa uważa za bardzo niepokojące to, że USA znów poruszają sprawy, które zostały załatwione w roku 2015 podczas podpisania układu z Teheranem.

Zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. Do niewycofywania się z umowy wzywają USA pozostałe strony porozumienia - Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja oraz Niemcy.

Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec przestrzegli w piątek Stany Zjednoczone przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu ws. irańskiego programu nuklearnego.(PAP)

mmp/ mc/