Nota szefa włoskiego rządu jest reakcją na stanowisko prezydenta USA Donalda Trumpa, który przedstawił nową strategię wobec Teheranu i powiedział, że jest gotów zerwać porozumienie nuklearne z Iranem "w krótkim czasie". Według Trumpa Iran nie respektuje "ducha" tego układu.

Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec przestrzegli Stany Zjednoczone przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu, takich jak przywracanie sankcji wobec Iranu.

Premier Gentiloni napisał, że Włochy "przyjmują do wiadomości" decyzję prezydenta Trumpa i "przyłączają się do zaniepokojenia wyrażonego przez szefów państw i rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii z powodu możliwych konsekwencji".

Szef włoskiego rządu stwierdził, że zachowanie porozumienia z Teheranem "odpowiada wspólnym, narodowym interesom bezpieczeństwa".

Gentiloni dodał, że pełna realizacja porozumienia przez wszystkie strony stanowi "podstawowy element umocnienia systemu nierozprzestrzeniania nuklearnego". Przypomniał, że "w ośmiu raportach z rzędu Międzynarodowa Organizacja ds. Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że Iran realizuje porozumienie".

Premier oświadczył, że jego kraj pragnie, aby nie podejmowano kroków, które mogłyby zagrozić porozumieniu nuklearnemu i zadeklarował, że władze w Rzymie chcą przyczynić się do "ochrony tego historycznego sukcesu wielostronnej dyplomacji". (PAP)