"Jesteśmy szczęśliwi, że nasza siostrzana partia wygrała wybory(...) i jesteśmy szczęśliwi, że zwyciężył jej kandydat, który w wielu wypadkach reprezentował podobne do węgierskiego rządu stanowisko w sprawie migracji" - oświadczył Szijjarto po przybyciu na rozmowy ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.

Szijjarto powiedział, że spodziewa się, iż przeciwne imigracji państwa Grupy Wyszehradzkiej - Węgry, Polska, Słowacja i Czechy - będą teraz ściślej współpracować z Austrią.

Według urzędowych wstępnych wyników niedzielnych wyborów do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu), pierwsze miejsce zajęła w nich chadecka OeVP zdobywając 31,36 proc. głosów. Na czele tego ugrupowania stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz.

Na miejscu drugim znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach "wielkiej koalicji" Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

>>> Czytaj też: Węgry mogą przyjąć euro wcześniej, niż się wszyscy spodziewają