Duda wyraził "radość i satysfakcję" z wizyty prezydenta Turcji. "Cieszy mnie bardzo to, że ta wizyta odbywa się w Warszawie, jest to wizyta ważna, związana ze współpracą polityczną pomiędzy Polską a Turcją, związana także w ogromnym stopniu ze współpracą gospodarczą pomiędzy Polską a Turcją" - podkreślił prezydent.

"Rozmawialiśmy, zarówno współpracy wojskowej jak i współpracy kulturalnej" - zaznaczył.

Jak poinformował, przed konferencją doszło do podpisania pięciu ważnych umów międzyrządowych.

Duda podziękował prezydentowi Turcji także za szereg działań w dziedzinie stosunków polsko-tureckich związanych z kwestiami współpracy kulturalnej.

Prezydent Duda: Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE

Polska popierała i popiera dzisiaj starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej; Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE w kwestiach bezpieczeństwa - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

"Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej; Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę" - powiedział Duda.

Dodał, że rozmawiał z Erdoganem również o sytuacji wewnętrznej Turcji "po tragicznych, dramatycznych wydarzeniach, po próbie zamachu stanu, do jakiej w Turcji doszło w zeszłym roku".

"Była to bardzo szczera rozmowa, długa rozmowa z panem prezydentem. Ja tylko cały czas podkreślam, mam nadzieję, że drogi Turcji i UE będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w UE" - powiedział Duda.

Jak zaznaczył, Turcja o członkostwo w UE ubiega się od bardzo dawna, te starania zaczęły się formalnie w 1963 r. "Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną role z uwagi na swoje miejsce geopolityczne, jak również ze względu na potencjał zarówno gospodarczy jak i militarny odgrywa dzisiaj Turcja" - podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, podziękował także Erdoganowi za to, że Turcja realizuje swoje zobowiązania wobec UE jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym.

Prezydent Turcji: Polska ma potencjał w dziedzinie energetyki

"Rozmawialiśmy także o współpracy w dziedzinie energii. (...) Wiemy, że są tutaj (w Polsce - PAP) kopalnie węgla, wiemy, że Polska ma wielki potencjał w tej kwestii, dlatego moglibyśmy rozmawiać o współpracy w kwestii elektrowni cieplnych" - mówił Erdogan na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Dodał, że Turcja, podobnie jak Polska, dąży do uniezależnienia się od dostaw energii oraz dywersyfikacji źródeł. "Dążymy do tego, żeby część energii zapewniać z węgla" - zaznaczył.

Erdogan podkreślił, że nawiązanie współpracy między Turcją a Polską jest możliwe "na wielu płaszczyznach". Ocenił ponadto, że populacje Polski i Turcji oraz wysokość wymiany handlowej między oboma krajami "to ogromny potencjał". Wyraził nadzieję, że w ciągu pięciu lat uda się "zapewnić wzrost wolumenu handlowego" z sześciu do dziesięciu mld dolarów.

Duda: jest potencjał do podwojenia obrotów handlowych z Turcją

Jak mówił prezydent Duda, w czasie rozmów z prezydentem Erdoganem kilkakrotnie podkreślaliśmy, że potencjał sięga co najmniej 10 mld euro obrotów rocznie. Dodał, że oba kraje mają przewagi konkurencyjne, których uruchomienie może podwoić obroty.

Polski prezydent zauważył, że struktura i wysokość polsko-tureckiego handlu są zrównoważone, co - jego zdaniem - świadczy m.in. o dobrym wzajemnym rozpoznaniu rynków.

"Zależy nam na znaczącym zwiększeniu tureckiego zaangażowania inwestycyjnego w Polsce" - podkreślił prezydent Duda.

Jak dodał, Polsce zależy, by turecki biznes inwestujący w Azji i mający tam znakomite kontakty wybierał polskich partnerów. "Kluczowy obszar dla Polski to sektor energetyczny" - zauważył. Podkreślił, że właśnie w Azji centralnej są plany rozbudowy energetyki konwencjonalnej, a polskie firmy mają duże doświadczenie i znakomite referencje w rewitalizacji, projektowaniu i budowie nowych bloków energetycznych - na węgiel czy gaz, ale także w sektorze energetyki odnawialnej.

>>> Czytaj też: Kataloński kryzys uderzył w hiszpańską gospodarkę. Kraj może znów pogrążyć się w zapaści