Komisja Nadzoru Finansowego na wtorkowym posiedzeniu nałożyła karę 2,3 mln zł na PZU SA "w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnieniu obowiązków informacyjnych".

W komentarzu do tej decyzji PZU SA wyjaśnia, że "kara nałożona na spółkę dotyczy przekroczenia terminów likwidacji 43 szkód z lat 2009-2011, gdy do opóźnień dochodziło w okresie, w którym do PZU SA zgłaszano bardzo wiele szkód w związku z powodziami występującymi w różnych regionach Polski".

Natomiast dwie szkody, dodaje, pochodzą z 2014 roku. "W tych latach PZU SA obsłużyło kilka milionów szkód, więc liczba szkód w których wystąpiły błędy jest śladowa" - czytamy w komentarzu podpisanym przez Agnieszkę Rosę z Zespołu PR.

Spółka informuje zarazem, że "przekazała do KNF informację, że w wielu przypadkach doszło do przedawnienia zarówno w związku ze zmianami kodeksu postępowania administracyjnego jak i z wcześniejszego orzecznictwa sądów administracyjnych".

"PZU SA poinformowało także KNF, że stale usprawnia procesy likwidacji szkód (w wyjaśnieniu wymieniono 10 usprawnień w zmianach organizacyjnych w procesie likwidacji). Aktualnie PZU SA oczekuje na doręczenie decyzji wraz z uzasadnieniem" - czytamy.

Spółka przypomina też, że od decyzji KNF przysługuje jej wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez komisję, który wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji wraz z uzasadnieniem.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Marek Michałowski