Premier Saksonii Stanislaw Tillich zapowiedział w środę, że w grudniu odejdzie ze stanowiska. Jego partia CDU przegrała w wyborach parlamentarnych w rządzonym przez niego kraju związkowym z antyimigrancką (AfD). 58-letni Serbołużyczanin był premierem Saksonii od 2008 r.

Następcą Tillicha ma być sekretarz generalny saksońskiej CDU Michael Kretschmer. Mówiący po polsku i czesku Tillich pochodzi ze słowiańskiej grupy etnicznej - Serbołużyczan, zamieszkujących tereny północnej Saksonii i południowej Brandenburgii. Rozpoczynał polityczną karierę w latach 90. jako eurodeputowany.

Blok partii chadeckich CDU/CSU wygrał co prawda wybory do Bundestagu 24 września, uzyskał jednak wynik najgorszy w powojennej historii tego ugrupowania.

W Saksonii chadecy przegrali w dodatku z Alternatywą dla Niemiec (AfD), która zdobyła 27 proc. głosów i stała się najsilniejszą siłą polityczną w tym kraju związkowym. W graniczącej z Polską i Czechami Saksonii silne są nastroje antyimigranckie i antyislamskie. Największe poparcie dla AfD, a wcześniej dla neonazistowskiej NPD, panuje na obszarach przygranicznych.

>>> Czytaj też: Fetysz pojednania vs. płytka antyniemieckość. Czego unikać w relacjach z Niemcami? [OPINIA]