"Demonstracje będą kontynuowane. Kulminacją będzie 26 października, odbędzie się wtedy największy protest" – ogłosił w środę Odinga na kilkutysięcznym wiecu poparcia dla opozycji w Nairobi. Jego zdaniem komisja wyborcza nie przeprowadziła reform koniecznych do zapewnienia uczciwych wyborów.

Powtórzenie wyborów zarządzono, gdy kenijski Sąd Najwyższy 1 września nieoczekiwanie unieważnił zwycięstwo Kenyatty w wyborach prezydenckich z 8 sierpnia, orzekając, że komisja wyborcza nie przestrzegała odpowiednich procedur. Sąd nakazał przeprowadzenie nowego głosowania w ciągu 60 dni.

Od czasu ogłoszenia wyników sierpniowych wyborów w całym kraju odbywają się krwawo tłumione demonstracje zwolenników centrolewicowej opozycji. Z ostatniego raportu organizacji praw człowieka Amnesty International i Human Rights Watch wynika, że w całej Kenii śmierć poniosło 67 protestujących.

Niepokoje społeczne nie słabną wraz ze zbliżającym się dniem ponownego głosowania. Jedna z członkiń najwyższej komisji wyborczej Roselyn Akombe zbiegła z kraju. W stanowisku wysłanym w środę z Nowego Jorku ostrzegła, że komisja wyborcza w obecnym składzie nie jest w stanie zagwarantować wiarygodnego wyniku wyborów. "Nie chcę brać udziału w kpinach z wyborów" – napisała. Oskarżyła również część członków komisji o uleganie politycznym wpływom.

Przewodniczący komisji wyborczej Wafula Chebukati przyznał w środę na konferencji prasowej, że trudno będzie zagwarantować, by przyszłotygodniowe wybory prezydenckie były wolne i sprawiedliwe. „Polityczni liderzy, którzy powinni budować narody, stali się największym zagrożeniem dla pokoju i stabilności kraju” – oświadczył Chebukati.

W unieważnionych sierpniowych wyborach zwyciężył Kenyatta, uzyskując 54,27 proc. głosów. Odinga zdobył 44,74 proc. głosów. (PAP)