Pod względem liczebności Polacy wyprzedzają Włochów (611 tys.), Rumunów (534 tys.) i Greków (348 tys.). W porównaniu z rokiem 2015 liczba obcokrajowców z UE wzrosła o 7 proc. Tendencja wzrostowa widoczna jest szczególnie w przypadku migrantów z krajów wschodnioeuropejskich - zaznaczyła przedstawicielka DESTATIS Susana Garcia Diez.

Z 850 tys. Niemców, którzy zdecydowali się na wyjazd do innego kraju UE, 176 tys. wybrało Austrię, 142 tys. Hiszpanię, a Wielką Brytanię 137 tys.

Federalny Urząd Statystyczny opublikował w piątek nowy rocznik statystyczny przedstawiający sytuację kraju na koniec 2016 roku.

Wśród danych dotyczących sytuacji gospodarczej zwraca uwagę rekordowo niski poziom bezrobocia wśród młodych ludzi do 24. roku życia. Stopa bezrobocia w tej grupie wynosi w Niemczech 7 proc. wobec 19 proc. w całej UE.

Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej co piąty Niemiec nie mógł sobie pozwolić nawet na tygodniowy wyjazd na urlop. Dotyczy to szczególnie osób wychowujących samotnie dzieci.

Jeśli chodzi o różnice w zarobkach między kobietami a mężczyznami Niemcy nie mają powodów do dumy. Za taką samą pracę, na porównywalnych stanowiskach i przy identycznych kwalifikacjach, Niemki zarabiają 22 proc. mniej niż mężczyźni. Gorzej pod tym względem jest tylko w Estonii i Czechach.

>>> Czytaj też: Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną? Resort rozwoju konsultuje nowy projekt