Kavala przebywa w areszcie w związku ze śledztwem dot. oskarżenia kaznodziei Fethullaha Gulena, zamieszkałego w USA, o inspirowanie do nieudanego zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 r.

Według agencji Kavala został oskarżony o "próbę obalenia porządku konstytucyjnego" oraz o "próbę obalenia rządu Republiki Turcji".

Urodzony w Paryżu biznesmen został zatrzymany 18 października na lotnisku w Stambule i przewieziony do siedziby wydziału antyterrorystycznego tureckiej policji.

Jest on współzałożycielem jednego z największych tureckich wydawnictw Iletisim Yayinlari i przewodniczy organizacji pozarządowej Kultura Anatolii, która pracuje nad przezwyciężaniem różnic w tureckim społeczeństwie poprzez szerzenie kultury i propagowanie sztuki.

Zaniepokojenie aresztowaniem Kavali wyraziły USA i Francja. Rzeczniczka francuskiego MSZ oświadczyła, że Kavala to "jedna z najważniejszych i najbardziej szanowanych postaci tureckiego społeczeństwa".

Po nieudanym zamachu stanu z lipca 2016 r., w Turcji aresztowano ponad 50 tys. osób, a 150 tys. zostało wyrzuconych z pracy. 

>>> Czytaj też: USA: Facebook, Google i Twitter przed Kongresem. Facebook został "nadużyty" przez siły rosyjskie