Magierowski, który odpowiada w resorcie dyplomacji m.in. za politykę azjatycką i dyplomację ekonomiczną, spotkał się z Shorshem Chalidem Saidem Ghafurim na marginesie wizyty w Polsce prezydenta Iraku Fuada Masuma.

"Pragnę potwierdzić, że Polska jest gotowa do udzielenia wsparcia w odbudowie Iraku, zarówno w zakresie odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki, współpracy wojskowej, wsparcia humanitarnego, jak i renowacji zniszczonych dóbr kultury" – zadeklarował Magierowski, cytowany w komunikacie resortu.

"Mam nadzieję, że wizyta prezydenta Republiki Iraku w Polsce będzie stanowić ważny impuls w dalszej intensyfikacji naszych kontaktów. Stąd też liczę, że Irak stanie się jednym z czołowych partnerów Polski w świecie arabskim" – dodał.

Jak poinformowało MSZ, poniedziałkowe rozmowy wiceministrów dotyczyły m.in. "współpracy dwustronnej, szczególnie w kontekście zacieśniania polsko-irackiej współpracy politycznej". "Iracki rozmówca był także zainteresowany poznaniem funkcjonowania Protokołu Dyplomatycznego MSZ, systemu kształcenia kadr dyplomatycznych i współpracy resortu z think-tankami" - przekazano w komunikacie.

MSZ podkreśliło, że Irak "odgrywa priorytetową rolę w polskiej polityce zagranicznej w regionie Bliskiego Wschodu". Wskazano, że szczególnego znaczenia we wzajemnych relacjach "nabiera współpraca wojskowa Polski z Irakiem", co wynika z obecności na terenie tego kraju oraz sąsiadującego z nim Kuwejtu polskich sił zbrojnych.

"Polska jest także państwem wiodącym w programie szkoleń oferowanych przez NATO irackiej armii w zakresie remontów i modernizacji poradzieckiego sprzętu wojskowego" - dodał resort dyplomacji.

Jak zaznaczono w komunikacie, w 2017 r. Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych.(PAP)

autor: Marceli Sommer