Pomoc państwowa dla firm, które zostały zmuszone do przeprofilowania lub ograniczenia swej działalności po wycofaniu się przez Seul w lutym br. z porozumień handlowych między obydwiema Koreami, na mocy których w 2004 t. utworzono w park technologiczny w strefie przemysłowej w mieście Kaesong w KRLD, wyniesie 59 mln dolarów USA - zapewnił wiceminister.

Nie jest na razie jasne, czy pomoc będzie polegała na udzielaniu specjalnych pożyczek czy też dopłatach bezpośrednich - pisze Reuters.

Obszar przemysłowy Kaesong powstał w 2002 r. i był wykorzystywany jako poletko doświadczalne dla nowatorskich rozwiązań w sferze wymiany handlowej.

Zawieszenie współpracy Pjongjangu z Seulem miało związek z lutową decyzją władz Korei Południowej o wycofaniu się z udziału w rozwoju parku przemysłowego Kaesong.

Strefa Kaesong przez wiele lat była jedynym wspólnym projektem, który nie został zablokowany, mimo znacznego pogorszenia się stosunków wzajemnych w ciągu ostatnich 6 lat.

Obie Koree współpracowały też wcześniej w specjalnej strefie turystycznej działającej w należących do Korei Płn. Górach Diamentowych. W regionie tym znajduje się wiele atrakcji turystycznych – prastare dębowe lasy, wodospady oraz klasztory buddyjskie.

Dla cierpiącej na chroniczny brak dewiz KRLD wizyty turystyczne z Korei Południowej stanowiły poważne źródło dochodów. Po zastrzeleniu jednak w Górach Diamentowych turystki z południa przez żołnierza KRLD w 2008 roku Seul zerwał tę współpracę.

Z kolei wciąż ponawiane próby rakietowe i testy z bronią jądrową przyczyniły się do wycofania się Korei Płd. z projektu specjalnego obszaru przemysłowego Kaesong – zaznacza w komentarzu Reuters. (PAP)

mars/