"Jeśli chodzi o kwestię Korei Płn., uzgodniliśmy rygorystyczne egzekwowanie sankcji oenzetowskich i kontynuowanie bliskiej współpracy" - powiedział Abe dziennikarzom po spotkaniu z Putinem.

Na piątkowym spotkaniu w Danang, w środkowym Wietnamie - jak relacjonuje agencja Kyodo - oprócz kwestii kryzysu koreańskiego poruszono również temat rosyjsko-japońskiej współpracy gospodarczej. Putin oświadczył, że jest "bardzo zadowolony" ze "stale rozwijających się" relacji pomiędzy Moskwą a Tokio.

Kilka dni temu w Tokio premier Japonii rozmawiał o kryzysie na Półwyspie Koreańskim z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Byli zgodni co do twardego stanowiska wobec Korei Płn., która mimo presji społeczności międzynarodowej kontynuuje program zbrojeń atomowych.

Trump podkreślił „potężny i trwały sojusz amerykańsko-japoński” przeciwko reżimowi w Pjongjangu. Abe zgodził się z amerykańskim prezydentem, że by zmusić Koreę Płn. do zaprzestania zbrojeń mogą być zastosowane wszelkie metody. Abe i Trump stwierdzili, że w kwestii kryzysu koreańskiego niezbędna jest większa współpraca z Rosją i Chinami.