"Linia jest szczególnie ważna, żeby nie dochodziło do nieporozumień" - powiedział minister obrony Finlandii Jussi Niinisto.

Zgodnie z komunikatem fińskiego ministerstwa obrony połączenie ma wzmocnić wymianę informacji "w różnych wyjątkowych i nieoczekiwanych sytuacjach, w tym kryzysowych".

"Linia została otwarta na początku listopada i będzie działać 24-godziny na dobę przez cały rok. Językiem komunikacji jest angielski" - podał resort.

Jak poinformował Yle pułkownik Antti Lehtisalo, terminal linii telefonicznej znajduje się na terenie fińskiej administracji wojskowej. Wojskowy nie podał jednak dokładnego miejsca. Wyjaśnił także, że przypadki naruszenia przestrzeni powietrznej nie będą rozpatrywane poprzez połączenie, ponieważ ich analiza podlega innym procedurom.

Według ministra Niinisto uruchomienie linii jest wyrazem dobrej woli między fińską i rosyjską administracją obronną.

Inicjatywa uruchomienia bezpośredniej i stałej łączności została podjęta w trakcie spotkania przedstawicieli obu ministerstw w maju tego roku w Moskwie.

Fińsko-rosyjska granica lądowa liczy 1340 km i jest dłuższa niż wspólna granica z Rosją wszystkich krajów NATO razem wziętych. Finlandia nie należy do NATO (jest partnerem sojuszu).

>>> Polecamy: USA planują misję pokojową na Ukrainie. Zapytają Rosję o zgodę