Na konferencji prasowej po czterogodzinnym spotkaniu Erdogan wskazał, że w marcu br. rosyjski prezydent mówił o cofnięciu ograniczeń w eksporcie produktów tureckich do Rosji. Dodał, że trwają intensywne kontakty między stronami dotyczące "usunięcia wszystkich problemów, jakie mamy".

Wymieniając decyzje o ułatwieniu eksportu m.in. tureckich pomidorów i bakłażanów, Erdogan zarazem zaznaczył, że strona turecka pragnie, "by wszelkie pozostałe ograniczenia również zostały anulowane". Podkreślił także znaczenie przywrócenia wcześniejszego reżimu bezwizowego pomiędzy Turcją i Rosją i nazwał go warunkiem zwiększenia dwustronnych obrotów handlowych.

Putin na konferencji prasowej podkreślał znaczenie współpracy Rosji, Turcji i Iranu jako krajów, pod których egidą odbywają się w Astanie rozmowy pokojowe o uregulowaniu konfliktu syryjskiego.

Rosyjski prezydent potwierdził ponadto, że koncern Rosatom w najbliższym czasie przystąpi do praktycznej realizacji projektu elektrowni atomowej w Akkuyu w Turcji. Pierwszy reaktor tej elektrowni ma być uruchomiony w 2023 roku - powiedział Putin.

Rozpoczynając rozmowy z Erdoganem, Putin zapewnił, że relacje Rosji i Turcji "można uważać za odbudowane praktycznie całkowicie".

Rosja zawiesiła ruch bezwizowy dla obywateli Turcji od 1 stycznia 2016 roku w następstwie incydentu wojskowego w listopadzie 2015 roku. Wówczas rosyjski samolot wojskowy został zestrzelony przez siły tureckie w rejonie granicy syryjsko-tureckiej. Było to początkiem przejściowego, ale bardzo gwałtownego kryzysu w relacjach między Moskwą i Ankarą.

>>> Czytaj też: "NYT": Rosja w coraz większym stopniu wykorzystuje Rosnieft jako narzędzie polityki zagranicznej