PKN Orlen znalazł się na opracowanej przez Thomson Reuters globalnej liście 100 wiodących firm energetycznych oraz wśród 25 czołowych przedsiębiorstw z sektora oil&gas. Wysoko oceniono m.in. zaangażowanie koncernu w redukcję emisji i wykorzystywanie zasobów.

Metodologia zestawienia 2017 Thomson Reuters Top 100 Global Energy Leaders, przygotowana przez jedną z wiodących firm analizujących i dostarczających dane rynkowe, bazowała na złożonych modelach statystycznych - poinformował w czwartek PKN Orlen.

Jak zaznaczył płocki koncern, na liście znalazło się sto najwyżej ocenianych podmiotów spośród 1500 koncernów na całym świecie. Z Europy, łącznie z 19 krajów, pochodzi 41 wyróżnionych firm. Z Ameryki Płn. na liście znalazło się 25 koncernów, w tym 19 z USA oraz sześć z Kanady. Natomiast z Azji w zestawieniu uplasowały się 24 przedsiębiorstwa.

Według PKN Orlen w rankingu ocenie poddano główne obszary działalności przedsiębiorstw: sytuację finansową, jakość zarządzania i zaufanie wśród inwestorów, innowacyjność, działanie zgodnie z regulacjami, wpływ na środowisko, a także odpowiedzialność społeczną, reputację oraz zarządzanie ryzykiem.

"Jesteśmy dumni, że firma jest dostrzegana nie tylko w najważniejszych krajowych rankingach, ale też zestawieniach globalnych. Warto bowiem przypomnieć, że prowadzimy działalność zarówno w Europie Centralnej, jak i po drugiej stronie Atlantyku, a nasza oferta dostępna jest w ponad 80 krajach świata" - powiedział prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie spółki.

Dodał, iż wyróżnienie cieszy tym bardziej, że nie koncentruje się wyłącznie na finansowych aspektach działalności, ale jest odzwierciedleniem bardzo szerokiej i kompleksowej analizy działań płockiego koncernu.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że w przypadku tej spółki, w zestawieniu 2017 Thomson Reuters Top 100 Energy Leaders, szczególnie wysoko ocenione zostały takie aspekty, jak: zaangażowanie w redukcję emisji i wykorzystywania zasobów, budowanie relacji z pracownikami, odpowiedzialność za produkt, a także dywersyfikacja dostawców.

"Na pozycję firmy w dzisiejszym, niezwykle konkurencyjnym otoczeniu powinno się patrzeć nie tylko przez pryzmat wyników finansowych, ale też szeregu innych czynników. Bycie liderem jest warunkowane również tworzeniem bezpiecznych warunków pracy, dbałością o równość szans, innowacyjnością, dywersyfikacją dostawców i rynków, czy w końcu redukcją oddziaływania środowiskowego" – podkreślił Emily Lyons, dyrektor zarządzająca Thomson Reuters Energy Practice Group.

I podsumował: "Gratulujemy firmom, które znalazły się na naszej liście, bowiem dzięki swoim umiejętnościom i sprawności doskonale radzą sobie z wyzwaniami rynkowymi, pozostając o krok przed konkurencją".

PKN Orlen wyjaśnił, że obok listy 100 globalnych liderów, analiza Thomson Reuters, zawierała także zestawienia branżowe wyróżniających się podmiotów w kategoriach oil&gas, wyposażenie i usługi dla sektora oil&gas, energia odnawialna, multiline utilities. "Każde zestawienie wskazywało 25 wyróżniających się przedsiębiorstw, PKN Orlen został uwzględniony w kategorii oil&gas" - zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce, i jeden z największych w tym segmencie w Europie. Do grupy płockiego koncernu należą spółki w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie, gdzie zarządzają aktywami wydobywczymi.

>>> Polecamy: Budowa Nord Stream 2 jest niepewna. Zachodnie koncerny i tak pompują kasę w projekt