"My od samego początku, myślę pani premier, panowie premierzy, państwo ministrowie, jak i ja, jako ludzie, którzy wyszli w zasadzie z jednej formacji politycznej, która szła do wyborów i w tej chwili realizuje swoje założenia w ramach jednego programu, my od samego początku mówiliśmy, że chcemy zrealizować ten program, to jest program dla Rzeczypospolitej. To jest program, który ma pozwolić Polsce rozwinąć skrzydła" - mówił prezydent.

W ocenie Dudy realizowany przez obóz rządzący program ma stworzyć możliwość rozwoju gospodarczego dla każdego obywatela, jak i dla każdej części naszego państwa.

"To jest program, który ma wyrównać Polskę pod względem rozwojowym, pomiędzy tymi regionami, które są już dobrze rozwinięte, a tymi, które do tej pory były zaniedbane, pomijane w programach rozwojowych. Chodzi o to, żeby zrealizować to, co nazywamy zrównoważonym rozwojem" - podkreślił.

Prezydent mówił, że podczas ubiegłorocznej edycji kongresu, nie padały "szumne zapowiedzi", co do tego jakie dobre dane, czy wskaźniki ekonomiczne uda się osiągnąć w przyszłości. Jego zdaniem teraz, czyli dwa lata od wyborów parlamentarnych, obecny rząd może się "szczycić" takimi wynikami.

Duda: jako prezydent staram się wspierać polski biznes

Wspieranie polskiego biznesu jest jednym z priorytetów mojej działalności prezydenckiej - zapewnił prezydent Andrzej Duda, inaugurując w czwartek Kongres 590 w Rzeszowie. Dodał, że spotkanie to służy temu, by jako prezydent mógł wysłuchać głosu biznesu.

Poinformował, że umówił się już z ministrem nauki Jarosławem Gowinem na prezentację drugiej ustawy o innowacyjności, która wprowadzi kolejne rozwiązania dla przedsiębiorców zachęcające do działalności badawczo-rozwojowej, do tego by podejmować ryzyko wdrażania nowych rozwiązań.

Zauważył, że są na sali przedstawiciele firm, którzy byli z nim w Afryce, w Etiopii, gdzie była mowa o możliwościach rozwojowych. Według niego wiele osób zastanawia się, czy opłaca się tam robić biznes. Jak dodał, na sali na pewno są tacy, którzy prowadzą swoje inwestycje na tym kontynencie, który określił jako niezwykle perspektywiczny, choć ze swoją specyfiką.

"W ramach realizacji polityki zagranicznej postanowiłem postawić na polski biznes, w tym bardzo młody biznes, o którym mówi się, że jest biznesem bardzo ryzykowanym, czyli na start-upy, ale nie tylko" - mówił Duda. Podziękował przedstawicielom start-upów za obecność na Kongresie 590. Podkreślił, że wierzy, w to, że wielu polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych młodych, może zrobić rzeczy, które są "wręcz niewyobrażalne".

Duda: Chcę móc po 5 latach prezydentury usłyszeć od polskiej rodziny: nasz poziom życia się podniósł

Chcę, abym po pięciu latach prezydentury mógł spojrzeć na przeciętną polską rodzinę i usłyszeć: nasz poziom życia się podniósł - powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując w czwartek Kongres 590 w Rzeszowie. Podkreślił, że to jest dla niego najważniejsze.

"Chcę, abym po pięciu latach prezydentury mógł spojrzeć na przeciętny polski dom, na przeciętną polską rodzinę i usłyszeć: nasz poziom życia się podniósł. Nasz poziom życia podniósł się w stosunku do roku 2015, kiedy został pan prezydentem i kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i rozpoczęło swoje rządy" - mówił prezydent Duda.

Podkreślił, że jest to dla niego "rzecz najważniejsza".

"Bo to jest dla mnie rzeczywiście realizacja społecznej gospodarki rynkowej i takiego podziału dóbr w państwie, że wędrują one faktycznie pod każdy dach" - zaznaczył prezydent Duda.

Prezydent: Rząd ma stwarzać przedsiębiorcom warunki do inwestowania

Rząd ma stwarzać takie warunki przedsiębiorcom, które skłonią firmy do zwiększenia poziomu inwestycji - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas inauguracji Kongresu 590 w Rzeszowie.

"Apeluję do państwa, do rządu o to, aby stwarzał jak najlepsze warunki do tego, by te inwestycje były czynione i aby były również prowadzone nowe programy umożliwiające realizację dobrze przygotowanej akcji kredytowej dla przedsiębiorców" - powiedział prezydent.

"Cały czas ogromne kwoty pieniędzy są zakumulowane na kontach polskiego biznesu. Żeby te pieniądze uruchomić, potrzebna jest również dobra akcja kredytowa wspierająca tego typu decyzje" - dodał.

Z kolei do przedsiębiorców zaapelował, aby mieli odwagę do inwestowania.

"Naprawdę będziemy czynili wszystko, żebyście (przedsiębiorcy - PAP) mieli jak najlepsze warunki. Będziemy się z wami spotykali na tego typu kongresach i mam nadzieję że na wielu kongresach tutaj w Jasionce w Rzeszowie i rozmawiali o perspektywach rozwoju polskiego biznesu" - powiedział prezydent.

"Żebyśmy mogli faktycznie za kilka lat powiedzieć o tym, że nie tylko pod względem ambicji i charakteru, ale także pod względem (...) rozwojowym i poziomu życia Podkarpacie jest jak Bawaria. Musimy razem włożyć w to bardzo wiele wysiłku, ja jestem przekonany, że nas na to stać, bo jesteśmy narodem ludzi inteligentnych zdeterminowanych i umiemy pracować" - dodał.

Prezydent: dobre wynagrodzenie pracownika gwarantem rozwoju polskiej gospodarki

Polska gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do przedsiębiorców, aby rozważyli podwyżki płac dla kobiet, które mogą rezygnować z pracy z powodu 500 plus.

"Wrócę do bardzo krytykowanego mojego poglądu. Kiedy pojawił się program 500 plus niektóre środowiska podniosły lament, że teraz kobiety będą się zwalniały z pracy. Powiedziałem i powtórzę to jeszcze raz: +Tak będą się zwalniały z pracy, która jest płacona 1,2 tys. zł na rękę miesięcznie+. Bo jeżeli ta pani ma dwoje dzieci i miała rodzina niskie dochody, to ona dostaje 1 tys. zł miesięcznie od państwa. I trudno mi się dziwić, że ona mówi: +To mi w takim razie nie opłaca się zostawić swoich dzieci i za 1,2 tys. zł pracować, nie zajmując się nimi. To lepiej, żebym poświęciła dla nich czas+" - powiedział prezydent, inaugurując w czwartek Kongres 590 w Rzeszowie.

"Bardzo proszę, żeby ci przedsiębiorcy rozważyli, czy ta pani nie zdecyduje się na pracę za 2,5 tys. zł miesięcznie na rękę" - wskazał. "Bo ja myślę, że 2,5 tys. zł plus 1 tys. zł to razem 3,5 tys. zł. A to już stanowi istotną różnicę. A w Polsce każdy liczyć potrafi" - tłumaczył Duda.

"I bardzo proszę, żeby myśląc o programie 500 plus i o tym, co polski rząd robi dla godnego życia polskiej rodziny, brać również pod uwagę te proste, niezwykle proste rachunki ekonomiczno-społeczne. Bo moim zdaniem to właśnie jest mechanizm rozwoju polskiej gospodarki. Nie będzie się ona dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany" - podkreślił prezydent.

Zdaniem głowy państwa płaca jest także elementem konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami o najlepszych pracowników. "Moją wielką ambicją jest to, żebyśmy pod względem płac, a więc poziomu życia rodzin zbliżali się do Europy Zachodniej. Nie będziemy się zbliżali, jeżeli Polska będzie krajem taniej siły roboczej" - zaznaczył Duda.

>>> Czytaj też: Polski majątek rośnie najszybciej na świecie. Coraz więcej Polaków zostaje milionerami