W czwartek PGNiG Termika i Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA - spółka zależna KGHM Polska Miedź SA, będąc liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą także Varia Tech Sp. z o.o. oraz Ekolog Sp z o.o. - podpisały umowę na realizację budowy kotłowni szczytowej należącej do PGNiG Termika w EC Żerań.

Budowa kotłowni wodno-gazowej o mocy cieplnej około 390 MW jest uzupełnieniem budowy bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań.

"Nowy projekt, kotłownia szczytowa wraz z obiektami powiązanymi, będzie realizowany w formule EPC (pod klucz). Inwestycja umożliwi dostosowanie Elektrociepłowni Żerań do obowiązujących wymogów prawa w zakresie emisji zanieczyszczeń. Planowany termin przekazania kotłowni do eksploatacji to kwiecień 2020 r. Wartość inwestycji wynosi 129 880 504,70 zł" - poinformowała spółka.

Pod koniec października w żerańskiej elektrociepłowni ruszyła budowa bloku gazowo-parowego o mocy prawie 500 MW energetycznych i prawie 330 MW termicznych. Nowy blok będzie zużywał 600 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie. Po uruchomieniu nowego bloku parowo-gazowego, emisje szkodliwych pyłów w Warszawie spadną o ponad 60 proc.

Paliwo do nowego bloku będzie dostarczane z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego. Budowa nowej, liczącej 10,5 km magistrali ma się rozpocząć na początku 2018 r. Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest operator polskiego systemu przesyłu gazu - firma Gaz-System. (PAP)

autor: Małgorzata Dragan

edytor: Dorota Kazimierczak