KE w poniedziałek poinformowała o przeznaczeniu na projekty transportowe w Toruniu dofinansowania z funduszu spójności w wysokości 45 mln euro. "Jest to zaakceptowanie przez KE wcześniej zawartych umów w tej sprawie" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel.

Umowę w sprawie dofinansowania projektu 3 sierpnia w Warszawie podpisali p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol i prezydent Torunia Michał Zaleski. Projekt będzie realizowany do 2023 r., a unijne wsparcie sięgnie 61 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Głównym zadaniem projektu jest budowa zupełnie nowej linii tramwajowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą na Osiedle JAR. Wiąże się to z: przebudową odcinków ulic Szosa Chełmińska, Długa i Legionów, przebudową skrzyżowań ulic Polnej i Ugory oraz Ugory i Watzenrodego, budową linii tramwajowej wzdłuż ulic Szosa Chełmińska, Długa, Ugory i Watzenrodego, a także przebudową węzła torowego na skrzyżowaniu ulic Czerwona Droga, Odrodzenia, Szosa Chełmińska i al. Solidarności oraz budową torów odstawczych wraz z myjnią tramwajowo-autobusową przy ul. Legionów.

Zmodernizowane zostaną torowiska wraz z siecią trakcyjną w czterech częściach miasta. Projekt przewiduje też zakup pięciu tramwajów, 20 autobusów niskoemisyjnych - hybrydowych i elektrycznych oraz pojazdu technicznego. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

edytor: Dorota Skrobisz