Marcon powiedział, że odwiedzi Budapeszt w pierwszej połowie 2018 r. – powiadomiła agencja.

Ader spotkał się z Macronem przed wtorkowym szczytem klimatycznym w Paryżu One Planet Summit. Jak powiedział, rozmawiał z francuskim przywódcą o realizacji paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.

Obaj prezydenci zgodzili się, że porozumienie klimatyczne należy poszerzyć o tzw. jednostki subnarodowe, tj. miasta czy regiony, i trzeba włączyć do porozumienia ruchy ochrony klimatu.

Ader podkreślił, że powinno ono obejmować także transport morski, gdyż „łączy się on z poważnymi emisjami gazów cieplarnianych”.

Węgry poparły także francuski postulat, by podnieść cenę emisji dwutlenku węgla z obecnych 8 euro za tonę do 25-30 euro.

Szczyt klimatyczny odbywa się w stolicy Francji dwa lata po zawarciu porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych przez 195 krajów świata na paryskiej konferencji klimatycznej COP21.

Jak zapowiedział Macron, celem tego drugiego szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zmobilizowanie funduszy prywatnych i publicznych na projekty wynikające z zobowiązań krajów, podjętych w ramach porozumienia paryskiego z grudnia 2015 roku.

Celem umowy z 2015 roku jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza względem poziomu z czasów przedprzemysłowych. W czerwcu wycofanie Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego ogłosił prezydent USA Donald Trump.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)