"Staraliśmy się to tak poukładać, aby cały czas kontynuować programy cyfryzacji, rozwoju kanałów elektronicznych, cały czas inwestować w digitalizację" - powiedział Gajewski podczas spotkania z dziennikarzami.

"Na koniec 2018 r. oczekujemy dalszego spadku udziału kredytów walutowych w portfelu. Liczymy m.in. na wzrosty w kredytach w złotych zarówno u nas jak i w Deutsche Bank Polska" - powiedział członek zarządu Maciej Reluga.

Na koniec września br. udział walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych w portfelu BZ WBK wynosił 12,5%. Bank zakłada, że przy tych samych danych (na koniec września 2017 r.) po transakcji z DB, ten udział w 2018 może spaść do 10,7%.

Prezes poinformował, że bank będzie analizował lokalizację wszystkich placówek BZ WBK i DBPL. Podkreślił także, że zgodnie z umową, BZ WBK ma przejąć wszystkie oddziały DBPL. Prezes potwierdził również, że DB Securities - podobnie jak pozostała część DBPL - będzie działał w obecnej formie przez rok.

"Nie mam ambicji ścigania się pod względem wielkości aktywów. Pod względem kapitalizacji właściwie już jesteśmy numerem jeden, ale nie ścigamy się na wartość aktywów" - dodał Gajewski, odnosząc się do pytania, czy bank w przyszłym roku pod względem wielkości aktywów zajmie drugie miejsce w Polsce.

BZ WBK podał dziś, że podpisał z Deutsche Bank AG umowę transakcyjną zakładającą nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. (DBPL) w skład, której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking (MŚP), a także 100% akcji w DB Securities. Wstępna cena za wydzielony biznes DBPL wynosi 1 289,8 mln zł (płatna w 80% akcjami, w 20% - gotówką). Po otrzymaniu zgód regulacyjnych oraz osiągnięciu gotowości operacyjnej, zamknięcie transakcji przewidywane jest na IV kw. 2018. Migracja systemów IT spodziewana jest natychmiast po zamknięciu transakcji.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

(ISBnews)