Wiceminister odpowiadał na pytania posłów PiS: Kazimierza Gwiazdowskiego, Wojciecha Kossakowskiego i Jerzego Małeckiego w sprawie budowy międzynarodowej trasy kolejowej prowadzącej z Berlina przez Warszawę, do Helsinek. W Polsce jej modernizacja obejmuje 341 km - od Warszawy przez Sadowne-Czyżew-Białystok-Ełk do Trakiszek na granicy z Litwą.

Posłowie pytali, kiedy planowane jest zakończenie budowy całej trasy, czy na realizację trasy Rail Baltica są zabezpieczone środki finansowe oraz skąd one pochodzą, a także jakie jest zaawansowanie prac związanych z budową odcinka Białystok-Grajewo-Ełk.

Smoliński mówił, że projekt trasy Rail Baltica otrzymał dofinansowanie w ramach trzeciego konkursu z programu CEF "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility).Przy najbliższej aktualizacji programu kolejowego, który obowiązuje do 2023 r., zostanie on "przesunięty z listy rezerwowej na listę podstawową, by było zapewnione też finansowanie wkładu własnego, ponieważ wartość projektu to prawie 400 mln euro(...) w tym ponad 338 mln 336 tys. euro - to jest 85 proc. dofinansowania z CEF".

"Czas realizacji projektu E75 (Rail Baltica) to lata 2018-2023, a obecnie projekt jest na etapie procedury wyboru wykonawcy prac projektowych. Jak tylko zostanie wykonawca wyłoniony, zostaną zrealizowane prace projektowe" - powiedział Smoliński.

Smoliński wyjaśnił, że na trasie E75 pociągi mają jeździć z maksymalną prędkością 160 km./h. Wykonany zostanie też szereg prac modernizacyjnych takich jak: kompleksowe wzmocnienie podtorza, odnowienie nawierzchni torowej, budowa sieci trakcyjnej, budowa peronów, obiektów inżynieryjnych oraz zabudowa komputerowych urządzeń sterowania ruchem telekomunikacji, co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Smoliński przypomniał, że w województwie podlaskim w ramach projektu Rail Baltica zmodernizowane zostaną m.in. trasy kolejowe: Czyżew-Białystok(koszt 1 mld. 600 tys. zł.), Białystok-Ełk (koszt 1 mld. 724 tys. zł.), Białystok-Sokółka-Kużnica Białostocka (koszt 187 mln. zł.).

"W sumie wszystkie prace w województwie podlaskim, które mają być zrealizowane na liniach kolejowych za kwotę 4 mld 100 mln zł. Na tych wszystkich odcinkach to głównie realizacja do 2020 roku, niektóre do 23 roku" - powiedział wiceminister.

Poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski przypomniał, że trasa kolejowa Rail Baltica ma być najważniejszą trasą w województwie podlaskim i jedną z ważniejszych linii kolejowych w kraju. Dodał, że inwestycja traktowana jest przez rząd priorytetowo, jako międzynarodowy korytarz transportowy, który połączy Berlin, Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki". Poseł dodał, że dzięki Rail Baltica poprawić ma się bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

>>> Czytaj też: Mapa budowy dróg i autostrad w Polsce. Które odcinki uda się otworzyć w najbliższym czasie?