Comarch planuje zwiększyć przychody systemów ERP do 500 mln zł w 7 latWarszawa, 15.12.2017 (ISBnews) - Comarch planuje zwiększyć przychody ze sprzedaży systemów ERP do 500 mln zł w ciągu najbliższych 7 lat w ramach strategicznego Planu 7500, podała spółka.

"Comarch od kilkunastu lat notuje nieprzerwany wzrost sprzedaży w sektorze rozwiązań ERP. Spółka planuje dalszy rozwój w segmencie rozwiązań dla małych oraz średnich przedsiębiorstw i ogłasza strategiczny Plan 7500. Projekt opiera się na rozwoju własnych produktów, inwestycjach w rozwiązania chmurowe oraz eksporcie systemów na rynki zagraniczne. W 2016 roku przychody Grupy Comarch ze sprzedaży systemów ERP przekroczyły łącznie 200 mln zł i w ciągu najbliższych siedmiu lat spółka planuje je zwiększyć do 500 mln zł. Comarch przewiduje również utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu przez cały ten okres. Stąd nazwa Plan 7500" - czytamy w komunikacie.

Wyniki finansowe spółki po trzech kwartałach 2017 roku pokazują, że już teraz sprzedaż Comarch do sektora małych i średnich przedsiębiorców rośnie dwucyfrowo. W ciągu dziewięciu miesięcy sprzedaż do klientów w Polsce wyniosła 110 mln zł, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym, podano także.

"Zakładamy utrzymanie takiej dynamiki także w czwartym kwartale, który dla branży informatycznej jest najgorętszym okresem. Realizowane kontrakty przełożą się na przychody ze sprzedaży w Polsce, które w tym roku przekroczą 170 mln zł" - powiedział wiceprezes oraz dyrektor sektora ERP Zbigniew Rymarczyk, cytowany w komunikacie.

Jednym z filarów Planu 7500 jest rozwój oferty produktowej. Comarch stale rozwija portfolio i co roku zwiększa nakłady na prace badawczo-rozwojowe. Tylko w 2016 roku spółka wydała blisko 54 mln zł na prace R&D w obszarze ERP, a zespół odpowiedzialny za rozwój systemów zwiększył się do blisko 800 osób, które są zatrudnione w sześciu krajach: Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii, podano także.

"Są to specjaliści w obszarach na styku najnowszych technologii oraz specjalności pokrewnych, takich jak projektowanie czy user experience. Pracują nad rozwojem i dostosowywaniem systemów Comarch ERP do zmieniających się modeli biznesowych, zgodnie z trendami Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0" - wskazano w informacji.

Na rozwój rynku i systemów ERP duży wpływ będzie mieć chmura obliczeniowa.

"Cloud computing jest kołem zamachowym rynku ERP. I tak też będzie w najbliższych latach. Według IDC, w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2025 chmura będzie miała 69% udziału w rynku oprogramowania. Firmy stawiają na systemy w modelu chmurowym, ponieważ rozwiązują szereg problemów, począwszy od utrzymywania własnej serwerowni i pracowników w dziale IT, a skończywszy na wydatkach inwestycyjnych" - dodał Rymarczyk.

Stwierdził, że w odróżnieniu od konkurencji, spółka dostrzega rosnącą popularność chmury. "Wielu klientów, którzy od lat korzystają z tradycyjnych wersji naszego oprogramowania, teraz przenoszą dane do zewnętrznych centrów, ponieważ to jest efektywniejsze kosztowo. Przewidujemy, że w tym roku sprzedaż naszych systemów ERP w chmurze zwiększy się o ponad 30% do ok. 20 mln zł" - wskazał wiceprezes.

Trzecim filarem Planu 7500 jest eksport oprogramowania ERP. Coraz więcej systemów Comarch trafia do przedsiębiorców z Francji, Hiszpanii i Niemczech.

"Rynek krajów niemieckojęzycznych od wielu lat był kluczowy dla Comarch. Mamy tam bardzo liczny zespół specjalistów odpowiedzialnych za rozwój biznesu. Jesteśmy coraz mocniejsi we Francji, gdzie już z naszego systemu korzysta m.in. sieć sklepów Bureau Vallée, jeden z większych dostawców artykułów papierniczych na tamtym rynku. Dodatkowo w październiku uruchomiliśmy z powodzeniem pierwszy projekt w Hiszpanii dla firmy zajmującej się wynajmem maszyn budowlanych. Klient zrezygnował z rozwiązania hiszpańskiego dostawcy na rzecz Comarch ERP Altum" - zaznaczył Rymarczyk.

Plan 7500 wpisuje się w realizowaną od kilku lat strategię rozwoju całej grupy kapitałowej Comarch, która opiera się na dywersyfikacji działalności biznesu zarówno pod względem oferty produktowej, jak i działalności geograficznej a także wzroście nakładów na prace badawczo-rozwojowe, podsumowano w komunikacie.

Comarch S.A. specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,11 mld zł w 2016 r.

(ISBnews)