Podczas uroczystości Miklos Lajko urodzony w miejscowości Baczka Topola w serbskiej Wojwodinie złożył wraz z rodziną przysięgę, że będzie wiernym obywatelem Węgier i będzie przestrzegać węgierskiej konstytucji oraz przepisów.

„Ojczyzny swojej będę w miarę swoich sił bronić i służyć jej odpowiednio do swoich możliwości. Tak mi dopomóż Bóg” – brzmiały ostatnie słowa przysięgi, złożonej w obecności m.in. premiera Viktora Orbana.

Jak zaznaczył Ader, Węgrom z państw ościennych, którzy przyjmują węgierskie obywatelstwo, należą się podziękowania za to, że „z pokolenia na pokolenie strzegą i przekazują wiarę naszych przodków i ich miłość do ojczyzny, że po węgiersku kochają, po węgiersku pracują, po węgiersku mówią do swoich dzieci i po węgiersku marzą”.

Parlament Węgier znowelizował w 2010 r. ustawę o obywatelstwie, ułatwiając jego uzyskanie Węgrom mieszkającym w państwach ościennych. Osoby narodowości węgierskiej mogą teraz ubiegać się o obywatelstwo bez konieczności mieszkania na Węgrzech, jeśli mają węgierskich przodków i mówią po węgiersku. Od 2012 r. posiadający obywatelstwo węgierskie mieszkańcy państw ościennych mogą też po uprzednim zarejestrowaniu się uczestniczyć w wyborach.

Węgrzy znaleźli się w granicach państw ościennych na mocy Traktatu z Trianon z 1920 roku. Państwo węgierskie utraciło wówczas dwie trzecie terytorium i jedną trzecią ludności. Najwięcej Węgrów mieszka w Rumunii i na Słowacji.

>>> Czytaj też: Dlaczego Polska to kraj w posiadaniu zagranicy? [OPINIA]