14 grudnia br. spółki podpisały umowę inwestycyjną, ale powodzenie transakcji i ostateczna cena będzie zależała od wyników prowadzonego audytu – wyjaśnił we wtorek w rozmowie z PAP przedstawiciel firmy SDIC Zhonglu, odmawiając podania nazwiska.

Zanim transakcja dojdzie do skutku, muszą na nią wyrazić zgodę chińskie urzędy: Ministerstwo Handlu, Krajowa Komisja Rozwoju i Reform oraz Państwowe Biuro ds. Wymiany Zagranicznej (SAFE). „Jeśli dobrze pójdzie, zajmie to kilka miesięcy, niecały rok” - ocenił przedstawiciel Zhonglu.

„Europa jest drugim po Chinach kluczowym producentem (zagęszczonego soku owocowego - PAP) na świecie. Przejęcie wytwórcy z tego rynku korzystnie na globalne rozmieszczenie naszej produkcji” - powiedział przedstawiciel chińskiej spółki. Jak dodał, dotychczas firma produkuje soki tylko w Chinach.

„Poza tym polska firma produkuje również sok NFC (nie z koncentratu - PAP). Z tym sokiem związany jest trend rozwojowy w całej branży soków owocowych w Europie” - podkreślił.

Firma Appol jest polską firmą o prywatnym kapitale, oraz największą w Polsce firmą w branży produkcji koncentratów owocowych – podano na stronie internetowej Appolu.

Z danych przedstawionych w komunikacie o przejęciu Appolu wynika, że zyski tej firmy za 10 pierwszych miesięcy br. były ponad pięciokrotnie niższe niż za cały ubiegły rok.

Polska jest jednym z czołowych producentów jabłek na świecie. Jednak w związku z problemami na rynku tych owoców w tym roku polscy przetwórcy, podobnie jak firmy z innych krajów UE, musieli importować koncentrat jabłkowy m.in. z Chin. Od lipca do września państwa UE zaimportowały z tego kraju 9,6 tys. ton koncentratu, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - wynika z analizy AgroNawigatora, przygotowanej przez PKO BP, cytowanej na początku grudnia przez „Puls Biznesu”.

Zhonglu Fruit Juice Co., której siedziba mieści się w Pekinie, jest filią państwowego holdingu State Development & Investment Company. Na stronie internetowej firma informuje, że 90 proc. jej produktów przeznaczonych jest na eksport.

Według agencji Xinhua chińskie firmy ogłosiły w tym roku blisko 350 fuzji i przejęć zagranicznych, opiewających na 64,8 mld dol. Chińskie władze wprowadziły w tym roku obostrzenia, by zmniejszyć liczbę inwestycji ocenianych jako nieracjonalne, szczególnie w sektorach, takich jak nieruchomości czy rozrywka.

Promowane są natomiast inwestycje w krajach objętych chińską inicjatywą Pasa i Szlaku oraz inwestycje mogące pozytywnie wpłynąć na rozwój chińskiego przemysłu - podała chińska agencja.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)