Dow Jones Industrial spada o 0,1 proc., S&P 500 w dół o 0,1 proc., Nasdaq Comp. na minusie o 0,3 proc.

Po dwóch sesjach wzrostów (S&P zyskał ok. 1 proc.) indeksy giełd w USA notują lekkie spadki, lecz pozostają w okolicach historycznych szczytów. W poniedziałek Dow Jones Industrial ustanowił na zamknięciu 70. w 2017 r. rekord wszech czasów - to najlepszy wynik w historii indeksu.

30 proc. spółek z S&P 500 w poniedziałek na zamknięciu było wycenianych powyżej ich przeciętnej ceny docelowej - wynika z wyliczeń Strategas Research Partners. Oznacza to, że spółki te osiągnęły wyceny, co do których analitycy oczekiwali, że zostaną osiągnięte najwcześniej za rok.

Na 1-proc. minusie handlowane były walory Apple. Analitycy Nomura Instinet obniżyli rekomendację dla producenta elektroniki do "neutralnie" z "kupuj", uzasadniając decyzję wysoką wyceną akcji spółki w obecnym cyklu produktowym.

Proponowana obniżka CIT w USA do 21 proc. z 35 proc. może doprowadzić do 14-proc. wzrostu szacunków zysków dużych amerykańskich banków - uważają analitycy Goldman Sachs.

Reforma podatkowa pozostaje w centrum uwagi rynku. Obie izby amerykańskiego Kongresu planują zakończenie głosowań nad ostateczną wersją ustawy podatkowej do środy - we wtorek wieczorem czasu polskiego (ok. 19.30) reformą zajmie się Izba Reprezentantów, a kilka godzin później trafi ona pod obrady Senatu. Do końca tygodnia pod ustawą podpis najprawdopodobniej złoży prezydent USA Donald Trump, co umożliwi wejście w życie większości nowych regulacji od 1 stycznia 2018 r.

Ustawa nie powinna mieć tym razem problemów w Senacie, gdzie Republikanie mają jedynie dwa głosy przewagi (a w praktyce jeden, gdyż John McCain z powodu stanu zdrowia nie może wziąć udziału w posiedzeniu). Wątpliwości rozwiała w poniedziałek Susan Collins, ostatnia Republikanka zgłaszająca wątpliwości do końcowej wersji projektu.

Oprócz głosowania nad reformą Kongres po raz kolejny musi zająć się kwestią zapewnienia funduszy dla administracji federalnej – prowizorium budżetowe w tej sprawie uchwalone w grudniu wygasa w najbliższy piątek. Jeżeli Republikanom nie uda się uzgodnić z Demokratami długoterminowych rozwiązań, uchwalone zostanie kolejne prowizorium i kwestia finansowania powróci w styczniu.

GLOBALNA WYPRZEDAŻ OBLIGACJI

Na rynku FI osłabienie papierów, szczególnie na rynkach europejskich. Do wyprzedaży przyczyniły się jastrzębie sygnały ze strony przedstawicieli EBC oraz sygnały o większej podaży długu o dłuższym tenorze.

Dochodowość 10-letniego bunda rośnie o 6 pb. do 0,37 proc. (najwyżej od 2 tygodni), ich amerykańskich odpowiedników o 4 pb. do 2,44 proc., a włoskich 10-latek niemal 9 pb. do 1,89 proc.

Dyskusje w gronie EBC "w coraz większym stopniu przesuwają się w kierunku przyszłego wykorzystania stóp procentowych do regulowania gospodarki z rozmów o programie skupu aktywów" - powiedział we wtorek członek Rady Prezesów EBC Jozef Makuch.

Z kolei Jens Weidmann, prezes Bundesbanku, podtrzymał wcześniejszą opinię o konieczności wskazania przez Europejski Bank Centralny konkretnej daty zakończenia QE. Dodał, że presja cenowa w eurolandzie powinna wzrosnąć, wraz ze zwyżką dynamiki płac. "Uzasadnione byłoby szybsze zakończenie skupu aktywów netto oraz jasno zakomunikowana data końcowa" - powiedział bankier.

Niemiecki rząd zamierza tymczasem zwiększyć w 2018 r. emisję długu w segmencie papierów 30-letnich - poinformowała agencja rządu federalnego.

"Jastrzębie komentarze Makucha, Weidmanna (...), jak również plany podażowe Niemiec na długim końcu krzywej wyjaśniają ruchy" cen aktywów - uważa Kim Lu, strateg ABN Amro.

Na rynku FX niewielkie wahania głównych par walutowych przy niskiej zmienności. EUR/USD rośnie o 0,2 proc. do 1,1815. GBP/USD spada o 0,3 proc. do 1,335, a USD/JPY rośnie o 0,4 proc. do 112,9.

ROPA LEKKO W GÓRĘ - FORTIES, DANE API I IMPORT INDII W CENTRUM UWAGI

Notowania ropy naftowej zwyżkują we wtorek o ok. 0,5 proc. Rynek śledzi dane z Indii, postępy w pracach przy łataniu dziury w rurociągu Forties i czeka na dane o zapasach surowca w USA.

Baryłka WTI w dostawach na luty w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,5 USD, a Brent w dostawach na luty w Londynie drożeje do 63,7 USD za baryłkę.

Wyrabiane na zamówienie części do naprawy rurociągu Forties, transportującego ropę z Morza Północnego (przepustowość ok. 550 tys. b/d), są transportowane do miejsca wycieku - poinformował Ineos, operator sieci przesyłowej. Firma potwierdziła, że tłoczenie ropy zostanie wznowione w ciągu 2-4 tygodni, licząc od wyłączenia rury z eksploatacji 11 grudnia.

Import ropy w Indiach wzrósł w listopadzie o 1,6 proc. rdr do 4,65 mln b/d - to najwyższy odczyt w historii, po poprzednim rekordzie 4,59 mln b/d w październiku.

Wieczorem branżowy instytut API przedstawi swój raport o zapasach paliw w USA. W środę, jak co tydzień, oficjalne dane na ten temat poda Departament Energii USA (DoE). Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy o 3,1 mln baryłek. (PAP Biznes)