Bułgaria przejmuje prezydencję od Estonii 1 stycznia 2018 r.

Michel Barnier zapewnił, że istnieje jasne porozumienie z Londynem o zagwarantowaniu praw wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy już znajdują się w Wielkiej Brytanii.

Według bułgarskich statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka 86 tys. bułgarskich obywateli, według brytyjskich danych jest ich prawie dwukrotnie więcej.

Brexit będzie jednym z kluczowych tematów podczas bułgarskiej prezydencji UE - stwierdził negocjator. "Ważne są negocjacje gospodarcze, ustalenie zasad handlu, rozwój kontaktów w dziedzinie połączeń lotniczych i praworządności. Szczególną uwagę należy poświęcić rozmowom o stabilności naszego kontynentu” – podkreślił Barnier.

Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził nadzieję, że po serii trudnych negocjacji Wielka Brytania zdecyduje się jednak nie opuszczać Unii. Podkreślił, że ostatnie badania socjologiczne pokazują, że coraz więcej Brytyjczyków opowiada się właśnie za takim rozwiązaniem.

"Przed nami trudne zadania – kontynuacja polityki spójności, migracja, wspólna obrona, sporo uwagi należy poświęcić problemowi finansów unijnych” – powiedział Borisow. Dodał, że należy również wynegocjować prawne ramy współpracy z brytyjskimi służbami specjalnymi.

W rozmowach między UE a Wielką Brytanią o warunkach Brexitu, które toczą się od czerwca, w ubiegłym tygodniu osiągnięto postęp i poinformowano o zakończeniu ich pierwszej fazy. Pierwszy etap przewidywał, że Londyn i Bruksela porozumieją się w kwestiach przyszłych praw obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie i brytyjskich obywateli w Unii, w sprawie statusu granicy między Irlandią a Irlandią Północną oraz rozliczeń finansowych.

Rekomendację o przejściu do kolejnej fazy rokowań wydała najpierw Komisja Europejska, a następnie, z pewnymi zastrzeżeniami, Parlament Europejski. Kolejne rozmowy mają się rozpocząć na początku stycznia.

Ewgenia Manołowa (PAP)