Tankowiec KOTI od 21 grudnia cumuje w porcie między miastami Pjongtek i Dangdzin na zachodzie kraju; według firmy VesselFinder umożliwiającej śledzenie tras statków KOTI zawinął tam już dwa dni wcześniej.

Statek ma zakaz opuszczania portu do czasu zakończenia śledztwa przez południowokoreański wywiad i służby celne - przekazała Yonhap, powołując się na władze portowe. MSZ w Selu potwierdziło, że śledztwo jest prowadzone, ale odmówiło podania szczegółów.

Na razie nie wiadomo, kiedy ani gdzie KOTI miał dokonać nielegalnego przeładunku. Większość załogi tego zbiornikowca pochodzi z Chin i Birmy.

W piątek nieujawniony z nazwiska przedstawiciel MSZ w Seulu poinformował, że Korea Płd. zajęła pływający pod banderą Hongkongu tankowiec Lighthouse Winmore podejrzany o transportowanie produktów naftowych dla Korei Północnej wbrew sankcjom międzynarodowym. Statek ten miał pod koniec października przekazać na wodach międzynarodowych rafinowane produkty naftowe północnokoreańskiej jednostce.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w czwartek wydała zakaz przyjmowania w portach całego świata czterech statków północnokoreańskich, które - jak się podejrzewa - zajmowały się transportem towarów objętych embargiem ONZ. W 2017 roku RB ONZ przyjęła łącznie trzy pakiety sankcji wobec KRLD - objęły one: zakaz importu stali i węgla z KRLD oraz zakaz prowadzenia połowów przez statki północnokoreańskie na wodach międzynarodowych; zakaz importu tekstyliów oraz wprowadzenie ograniczeń w dostawach ropy naftowej dla Korei Płn.; ograniczenie docelowo o 75 proc. dostaw ropy naftowej i produktów pochodnych do tego kraju oraz odesłanie zatrudnionych za granicą północnokoreańskich pracowników.

28 listopada Pjongjang przeprowadził kolejny w tym roku test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), a wcześniej we wrześniu - szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną. Znaczny wzrost aktywności komunistycznego reżimu w Pjongjangu w mijającym roku wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.(PAP)

akl/ agz/