Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w środę, że "nam bardzo zależy na rozpędzeniu programu Mieszkanie plus, a bez tych nieruchomości ze starostw nie ma na to szans". "To jest kapitał, w oparciu o który ten program będzie realizowany. Brak wiedzy o tych nieruchomościach nie pozwoli rozpędzić tego programu, jak to sobie wyobrażamy" - powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w środę.

Adamczyk przypomniał, że kary zostały zapisane w ustawie. "Jeżeli część samorządów zdążyła z wykazami, to oznacza, że pozostałe też mogły zdążyć. Samorządy mogły podesłać nawet informacje częściowe, a nie ma żadnych" - powiedział w środę. Zaznaczył, że takie postępowanie oznacza, że "podejście do tego obowiązku nie charakteryzowało się dużym zainteresowaniem".

Minister Infrastruktury dodał, że "informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa każdy podmiot powinien posiadać i mieć ją usystematyzowaną".

Reklama

Zgodnie z przepisami ustawy o KZN z 11 września 2017 roku, w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa w granicach administracyjnych miast są zobowiązane przekazać informację o nieruchomościach. Termin ten minął w połowie grudnia.

W przypadku terenów wiejskich termin weryfikacji i przekazania do KZN minie w połowie kwietnia br.

Jak dowiedziała się PAP, Krajowy Zasób Nieruchomości otrzymał informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa z 203 starostw, a także wykazy dotyczące wybranych zasobów PGL Lasy Państwowe, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego.

"Zweryfikowane przez wojewodów wykazy nadal napływają do KZN, więc należy się spodziewać, że dane te będą uzupełnione do końca pierwszego kwartału 2018 roku" - poinformowano.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września 2017 r. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

>>> Czytaj też: Rynek pracownika? Umowy śmieciowe mają się całkiem dobrze