"Kiedy kierownictwo partii podejmuje jakąś decyzję polityczną, wszystkie grupy partyjne muszą ją dosłownie zastosować w praktyce - mówił przywódca w przemówieniu o dyscyplinie partyjnej i korupcji. - W każdym czasie i w każdej sytuacji najważniejsi urzędnicy partyjni muszą twardo stać na swoim stanowisku i być wiarygodni w swojej polityce, być szczerze oddani partii, być jednej myśli z partyjnym kierownictwem".

Jak dodał prezydent, urzędnicy, którzy nie wypełniają swojego politycznego obowiązku, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności.

Nie będzie - zapewnił jednocześnie Xi - przerwy w wysiłkach na rzecz usunięcia głęboko zakorzenionej w partii korupcji.

Agencja Reutera zauważa, że czwartkowe wezwanie Xi do przestrzegania dyscypliny, przekazane w długim, transmitowanym na żywo przemówieniu, było nadzwyczaj dobitne.

Od objęcia w 2012 roku stanowiska szefa KPCh Xi znacznie umocnił swoją władzę i prowadzi szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną. Według cytowanych przez agencję Xinhua danych Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny w 2017 r. za korupcję ukarano 527 tys. członków chińskiej partii, wśród których 58 osób to urzędnicy wysokiego szczebla. (PAP)