We wtorek rząd zapozna się z założeniami MSZ dotyczącymi polityki zagranicznej na 2018 r. Minister spraw zagranicznych corocznie na posiedzeniu rządu przedstawia założenia polityki zagranicznej na dany rok; dokument ma charakter poufny.

"Na pewno będzie to debata, która będzie mówiła o zasadniczych kierunkach rozwoju; po pierwsze gospodarczego, uczestnictwa w Unii Europejskiej, zagrożeń, jakie są przed Unią, naszych dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Będzie też mowa o zagrożeniach wojną, które są w Afryce, w Azji, tuż za granicą Polski - na Ukrainie. Tych tematów pewnie będzie sporo" - powiedział w Polskim Radiu 24 Suski.

Ocenił, że jednymi z największych wyzwań rządu na arenie międzynarodowej jest "współpraca w ramach Unii Europejskiej oraz współpraca Trójmorza, czyli Europy Środkowo-Wschodniej".

Suski podkreślił też, że premier Mateusz Morawiecki będzie współpracował z prezydentem Andrzejem Dudą w ramach NATO. "Prezydent i premier Morawiecki to patrioci i będą wspólnie działać na rzecz dobra Polski" - oświadczył.

Dopytywany, kiedy nowy szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawi założenia polityki zagranicznej przed Sejmem odparł, że termin nie został jeszcze wyznaczony. Zapewnił jednak, że debata o polityce zagranicznej odbędzie się "wkrótce". (PAP)

autor: Maciej Zubel